Koniec badań grodu w Rudzie Śląskiej

Zakończyły się prace wykopaliskowe w średniowiecznym gródku w Rudzie Śląskiej. Badacze znaleźli m.in. fragmenty ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane – poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Gródek w Kochłowicach

Gródek stożkowy w Kochłowicach. Fot. Przemek Noparlik, Creative Commons

Gródek znajduje się w Kochłowicach – dzielnicy Rudy Śląskiej. Od 2009 roku opiekuje się nim Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca.

„Archeologom udało się prawdopodobnie uchwycić wschodni i zachodni obrys wieży mieszkalnej, która wznosiła się na szczycie kopca. Miejsce dawnej wieży pokryte jest grubą warstwą przepalonej polepy glinianej, co świadczy o pożarze budynku. Polepa, którą obłożono ściany, miała chronić drewno przed ogniem i uszczelniać wnętrze przez zimnem” – poinformowało Genius Loci. Jego misją jest m.in. promocja historii i kultury Górnego Śląska.

Według stowarzyszenia najciekawsze są odnalezione – 2 metry poniżej obecnego poziomu fosy konstrukcje kamienno-drewniane, które „prawdopodobnie umacniały zbocza kopca przed podmywającą je wodą z fosy”. „Dwa wyciągnięte kawałki drewna trafią do badań dendrochronologicznych, dzięki którym można będzie z dokładnością do kilku lat poznać datę ścięcia drzew i ich gatunek” – podało.

Podczas wykopalisk odnaleziono również fragmenty średniowiecznej ceramiki, kawałki kafli piecowych, gwoździe, odważniki ołowiane.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, w pracach wykopaliskowych uczestniczyli studenci historii Uniwersytetu Śląskiego pod opieką prof. Antoniego Barciaka oraz młodzi historycy i archeolodzy. Młodzież wsparli także lokalni pasjonaci archeologii. Badaniami wykopaliskowymi kierował archeolog Dariusz Goiński.

Średniowieczny gródek stożkowy w Kochłowicach – dzielnicy Rudy Śląskiej – jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Górnym Śląsku. Został usypany pod koniec XIII wieku. Na jego szczycie znajdowała się drewniana wieża mieszkalno-obronna, oblepiona gliną, która miała chronić obiekt przed pożarem. Wokół górnej części kopca wbito drewnianą palisadę. Poza nią dostępu do warowni strzegła głęboka fosa. Gródek spłonął z nieznanych przyczyn w XV wieku. Do dziś pozostały z niego dobrze zachowane: fosa, podgrodzie i szczyt kopca. Pierwsze badania na terenie gródka przeprowadzono w latach 80.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...