Średniowieczne cmentarzysko z Wyszogrodu

54 groby z przełomu XII/XIII w. znaleźli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołajka Kopernika, którzy prowadzą badania na terenie dawnego grodu kasztelańskiego w Wyszogrodzie (woj. kujawsko-pomorskie).

– Niektóre zwłoki były chowane wraz z ozdobami lub monetami włożonymi w usta. Można je traktować jako depozyt, dar grobowy. Nie można tych zwyczajów chrześcijańskich łączyć z mitologią, jednak to pokazuje, jak długo utrzymywały się elementy tradycji pogańskiej. Natrafiliśmy również na pochówek ze zwierzęciem domowym, prawdopodobnie z kotem – powiedział „Gazecie Wyborczej” Jacek Bojarski z Instytutu Archeologii UMK, prowadzący badania w Wyszogrodzie

Archeolodzy odsłonili także pozostałości dużego budynku z drugiej połowy XII w. w którym mogła znajdować się karczma albo komora celna. W jego wnętrzu badacze znaleźli m.in. noże, żelazne igły i kości świń.

Odkrycia pozwalają lepiej poznać gród w Wyszogrodzie, ale niestety nigdy nie będziemy mieli o nim w miarę pełnej wiedzy. W ocenie Jacka Bojarskiego trzy czwarte pozostałości średniowiecznego grodu zabrały wody Wisły.

Więcej i zdjęcia w bydgoskim wydaniu Gazety Wyborczej

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...