Pałac z czasów króla Dawida

Ruiny dużego pałacu sprzed trzech tysięcy lat znaleźli izraelscy archeolodzy w Chirbet Qejafa, które leży w dolinie Elah, 30 km na zachód od Jerozolimy.

Khirbet Qeiyafa z lotu ptaka

Chirbet Qejafa z lotu ptaka. Fot. Sky View, courtesy of the Hebrew University and the Israel Antiquities Authority

Chirbet Qejafa kryje pozostałości ufortyfikowanego miasta, które odkryto zaledwie kilka lat temu. Izraelscy archeolodzy identyfikują te ruiny z biblijnym miastem Szaaraim. Jego nazwa pojawia się w Starym Testamencie chociażby podczas opisu pogromu Filistynów uciekających po śmierci Goliata trafionego z procy przez przyszłego króla Dawida.

Najnowsze znaleziska pokazują, że ośrodek ten odgrywał bardzo ważną rolę w czasach, w których Biblia umieszcza panowanie króla Dawida. Dwie odsłonięte w ostatnich dniach budowle, które izraelscy archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego i z miejscowej służby archeologicznej, zwą królewskimi, to największe budynki z X w. p.n.e. znalezione jak dotąd na terenie królestwa żydowskiego.

Jedna z nich znajduje się w samym centrum miasta i była najpewniej pałacem. Ma około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Jest niestety mocno zniszczona, gdyż około 1400 lat później, już w czasach bizantyńskich, zbudowano w tym miejscu ufortyfikowaną farmę.

Khirbet Qeiyafa - pałac

Ruiny pałacu i farmy z czasów bizantyńskich. Fot. Sky View, courtesy of the Hebrew University and the Israel Antiquities Authority

Badając pałac archeolodzy natrafili na ślady działalności metalurgicznej, a także fragmenty sprowadzanych z Egiptu waz z alabastru.

Umiejscowienie pałacu na szczycie niewielkiego wzniesienia zapewniało jego mieszkańcom świetny widok nie tylko na miasto, ale na rozległą okolicę. Z pałacu można było sięgnąć wzrokiem od wybrzeży Morza Śródziemnego na zachodzie, aż po wzgórza Hebron i samą Jerozolimę na wschodzie. Było to więc doskonałe miejsce, z którego mogły być wysyłane i odbierane sygnały dymne.

Drugi budynek długości 15 m i szerokości 6 m archeolodzy odsłonili w północnej części miasta. Ta oparta na kolumnach budowla najpewniej służyła jako magazyn, w którym przechowywano podatki od mieszkańców okolicznych ziem dostarczane w formie dóbr rolnych. O takiej funkcji świadczą setki dużych dzbanów z rączkami, na których jest odbita urzędowa pieczęć.

Khirbet Qeiyafa

Naczynia znalezione podczas wykopalisk. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

W ocenie izraelskich archeologów pałac i magazyn są dowodem państwowych inwestycji i obecności struktury administracyjnej w czasach króla Dawida. – To bezsprzeczny dowód istnienia królestwa, które lokowało centra administracyjne w kluczowych miejscach – stwierdzają w komunikacie opublikowanym przez Israel Antiquities Authority.

Chirbet Qejafa dość szybko staje się jednym z najbardziej interesujących stanowisk w Izraelu. Jest to obecnie najlepszy przykład ufortyfikowanego miasta z okresu, w którym wedle Biblii miało istnieć pierwsze królestwo żydowskie. Co więcej nigdy dotąd archeolodzy nie znaleźli na tych ziemiach pałacu, który można bez żadnych wątpliwości datować na X w. p.n.e.

Chirbet Qejafa zostało prawdopodobnie zniszczone podczas walk z Filistynami około 980 r. p.n.e.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,90 na 6)
Loading...