Nieznana wieża na zamku w Chęcinach

Osiem metrów średnicy i mury grube na blisko półtora metra ma wieża, której fundamenty odkryto podczas prac archeologicznych na zamku w Chęcinach.

Zamek w Chęcinach

Wieżę odsłonięto w tym tygodniu obok środkowej obecnie wieży zamku, w jego starszej górnej części. Jej resztki znajdowały się pod gruzami w miejscu, gdzie była renesansowa kuchnia.

Kierujący badaniami archeolog Waldemar Gliński uważa, że to pierwsza wieża zamku. – Fundatorem był Wacław II, budowane przez niego zamki składały się z jednej wieży otoczonej murem – powiedział „Gazecie Wyborczej”. Podobne fortyfikacje król Czech, który w latach 1300-1305 był także władcą Polski, wznosił m.in. w Czorsztynie, Czchowie i Rytrze.

Taką identyfikację potwierdził prof. Leszek Kajzer, ceniony specjalista w dziedzinie budownictwa i architektury obronnej. Jego zdaniem wieża mogła powstać z inicjatywy biskupa krakowskiego Muskaty, który był namiestnikiem Wacława II. – To bardzo cenne odkrycie. Wreszcie potwierdziło się, że to zamek czeski zbudowany około 1300 r. dla nadzoru wydobycia cennych kruszców w okolicach Chęcin – powiedział prof. Kajzer „Gazecie”.

W ocenie badaczy odkrytą wieżę prawdopodobnie rozebrano w XIV w. podczas rozbudowy zamku.

Archeolodzy odkryli również na zamku pozostałości budowli gospodarczych z XV w.

Na podstawie Gazety Wyborczej Kielce. Są zdjęcia odkrytej wieży.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...