Polscy archeolodzy i konserwatorzy powrócili z Mariny el-Alamein

Tegoroczne prace badawczo-konserwatorskie, prowadzone w maju przez Polsko-Egipską Misję Konserwatorską, odbyły się na nekropoli i w reprezentacyjnej części miasta z czasów hellenistycznych i rzymskich. Najciekawszych odkryć dokonano w obrębie starożytnych łaźni.

Marina

Łaźnie południowe. Widok ogólny (latryna 12 i dziedziniec 4) po konserwacji. Fot. Rafał Czerner

– Niestety, ze względu na wciąż trwający w Egipcie szczególny okres przemian, czas trwania misji był ograniczony. Mimo to, z powodzeniem kontynuowaliśmy badania i konserwację rzymskich łaźni na południe od centralnego placu miasta i połączonej z nimi miejskiej bazyliki. Przeprowadziliśmy również zabezpieczenie reliktów mauzoleum jednego z grobowców, najbardziej monumentalnego na nekropoli i konserwację najcenniejszych zabytków malarstwa ściennego – mówi PAP prof. Rafał Czerner z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, kierownik ekspedycji.

Wysiłki misji skoncentrowały się na łaźniach i miejskiej bazylice. Teren ten był uprzednio częściowo przebadany przez Polaków przez misję kierowaną przez profesora Wiktora A. Daszewskiego i archeologów egipskich.

– Rozwiązania budowlane łaźni stanowią interesujący temat badawczy, przynoszący co roku ciekawe odkrycia i zadania konserwatorskie – uważa prof. Czerner.

Naukowcy skupili się na wyjaśnieniu układu funkcjonalnego łaźni. W tym roku odsłonięto i zabezpieczono bogate pozostałości latryny. Zdaniem specjalistów było to starannie i elegancko wykonane pomieszczenie. Znaleziono nawet resztki polichromowanych tynków.

– Zachowały się duże marmurowe płyty, którymi wyłożono posadzkę i dolne partie ścian. Latryna zachowała wszystkie elementy funkcjonalne. Wymagały jednak zabezpieczenia i rekonstrukcji. Relikty latryny stanowią najciekawsze odkrycie tego sezonu – uważa szef misji.

W obrębie łaźni znaleziono w tym roku również zgubę – niewielki pierścionek wykonany z brązu z inskrypcją oraz drugi z kamiennym oczkiem.

– Podjęliśmy się również konserwacji reliktów malarstwa ściennego, przechowywanego od kilku lat w magazynach. Wśród nich są fragmenty malarstwa z przedstawieniem Heliosa, Harpokratesa i Sarapisa – mówi prof. Czerner.

Stanowisko archeologiczne w dzisiejszej Marinie el-Alamein w Egipcie położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego, 100 km na zachód od Aleksandrii. To rozległe relikty antycznej osady portowej. Naukowcy nie mają pewności, jak nazywało się w starożytności. Na podstawie opisów sporządzonych przez geografów antycznych, można przypuszczać, że było to miasto Antiphrai i port Leukaspis z czasem połączone w jedną jednostkę administracyjną.

W Marinie el-Alamein zachowały się pozostałości całego miasta z jego domami mieszkalnymi, budynkami użyteczności publicznej, termami, bazyliką, z ulicami, centralnym placem, zabudową portową oraz rozległą nekropolą z monumentalnymi pomnikami, mauzoleami i podziemnymi grobowcami. Jednak tylko jego niewielka część została przebadana archeologicznie.

Był to osiemnasty sezon prac Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej. Na stanowisku działa również druga polska ekipa – Polska Misja Archeologiczna w Marina el-Alamein kierowana obecnie przez dr. Krzysztofa Jakubiaka z Instytutu Archeologii UW.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...