Ekipa archeologów pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK zakończyła dziesięciodniowe prace we wnętrzu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie (gm. Łubianka). Prace stanowiły bezpośrednią kontynuację zeszłorocznych badań w czasie których m.in. odkryto kamienny fundament średniowiecznego ołtarza.
Kościół w Przecznie i jego badacze
Kamienny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie powstał na przełomie XIII i XIV stulecia. Posiada jedną z trzech najstarszych w regionie (obok Domu Kopernika i kościoła św. Jakuba Apostoła w Toruniu) więźbę dachową.
W tegorocznych pracach archeolodzy skupili się na dalszym rozpoznaniu prezbiterium kościoła. Badania miała charakter prac wyprzedzających dla generalnego remontu tej części świątyni połączonego z obniżeniem poziomu podłogi, wykonaniem nowego ołtarza oraz trwałej ekspozycji wspomnianego kamiennego fundamentu, który w tym roku archeolodzy rozpoznali już w pełni, badając północną część prezbiterium.
Odkryli tam nie tylko profil fundamentu, ale również kilka skupisk potężnych kamieni, powstałych zapewne podczas przebudowy ołtarza i wykonywania nowych posadzek. Zamysłem opiekuna świątyni – ks. dr Wacława Dokurno – jest użycie tych samych kamieni do murowania nowego ołtarza, nawiązującego do średniowiecznych wzorów.
Magda Czadrowska rysuje odkryty fundament gotyckiego ołtarza
Prace w tej części kościoła doprowadziły też do dalszego rozpoznania fundamentów samej świątyni oraz do odkrycia dwóch zapewne nowożytnych pochówków umiejscowionych w północnej partii chóru. Bardzo fragmentarycznie zachowały się relikty trumien i ich elementów ozdobnych wykonanych z użyciem metalowych nici.
Tegoroczny sezon zakończył prace archeologiczne w przeczneńskiej świątyni i jej bezpośrednim otoczeniu. W trakcie dwóch sezonów archeolodzy przebadali prezbiterium i znajdującą się tu tzw. kryptę, rozpoznali fundamenty budowli i pozyskali znaczną ilość materiału zabytkowego, w tym kilkadziesiąt monet.
Prace prowadzone w kościele w 2012 roku pozwoliły m.in. rozpoznać grobowiec rodziny Znanieckich, znajdujący się w zachodniej partii prezbiterium.
Nieopodal kościółka znajdują się relikty późnośredniowiecznego gródka stożkowatego, który w latach 1982-83 badany był przez ekipę prof. Andrzeja Koli.
Więcej o badaniach na stronie www.archeologiajakub.wordpress.com
Wojtku, składnia podpisu „Magda Czadrowska rysuje odkrytego fundament gotyckiego ołtarza” jest mocno dziwna.
Nie jest ani trochę dziwna, gdy zna się pierwotną wersję :). Było „podczas rysowania”, co zmieniłem na „rysuje”, ale zapomniałem zmienić „odkrytego”.
Faktycznie, zgadza się. Ja obstawiałem raczej przypadkowe przestawienie kolejności słów z planowanego „… rysuje fundament odkrytego gotyckiego ołtarza”. Sam to często robię, gdy chcę dodać do tekstu przymiotnik (tutaj „odkrytego”) i klinknie mi się nie w to miejsce, gdzie trzeba.