Koniec badań kościoła w Przecznie

Ekipa archeologów pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK zakończyła dziesięciodniowe prace we wnętrzu kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie (gm. Łubianka). Prace stanowiły bezpośrednią kontynuację zeszłorocznych badań w czasie których m.in. odkryto kamienny fundament średniowiecznego ołtarza.

Przeczno

Kościół w Przecznie i jego badacze

Kamienny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Przecznie powstał na przełomie XIII i XIV stulecia. Posiada jedną z trzech najstarszych w regionie (obok Domu Kopernika i kościoła św. Jakuba Apostoła w Toruniu) więźbę dachową.

W tegorocznych pracach archeolodzy skupili się na dalszym rozpoznaniu prezbiterium kościoła. Badania miała charakter prac wyprzedzających dla generalnego remontu tej części świątyni połączonego z obniżeniem poziomu podłogi, wykonaniem nowego ołtarza oraz trwałej ekspozycji wspomnianego kamiennego fundamentu, który w tym roku archeolodzy rozpoznali już w pełni, badając północną część prezbiterium.

Odkryli tam nie tylko profil fundamentu, ale również kilka skupisk potężnych kamieni, powstałych zapewne podczas przebudowy ołtarza i wykonywania nowych posadzek. Zamysłem opiekuna świątyni – ks. dr Wacława Dokurno – jest użycie tych samych kamieni do murowania nowego ołtarza, nawiązującego do średniowiecznych wzorów.

Magda Czadrowska podczas rysownia odkrytego fundamentu gotyckiego o

Magda Czadrowska rysuje odkryty fundament gotyckiego ołtarza

Prace w tej części kościoła doprowadziły też do dalszego rozpoznania fundamentów samej świątyni oraz do odkrycia dwóch zapewne nowożytnych pochówków umiejscowionych w północnej partii chóru. Bardzo fragmentarycznie zachowały się relikty trumien i ich elementów ozdobnych wykonanych z użyciem metalowych nici.

Tegoroczny sezon zakończył prace archeologiczne w przeczneńskiej świątyni i jej bezpośrednim otoczeniu. W trakcie dwóch sezonów archeolodzy przebadali prezbiterium i znajdującą się tu tzw. kryptę, rozpoznali fundamenty budowli i pozyskali znaczną ilość materiału zabytkowego, w tym kilkadziesiąt monet.

Prace prowadzone w kościele w 2012 roku pozwoliły m.in. rozpoznać grobowiec rodziny Znanieckich, znajdujący się w zachodniej partii prezbiterium.

Nieopodal kościółka znajdują się relikty późnośredniowiecznego gródka stożkowatego, który w latach 1982-83 badany był przez ekipę prof. Andrzeja Koli.

Więcej o badaniach na stronie www.archeologiajakub.wordpress.com

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...