Szkielety z odciętymi głowami

Podczas prac związanych z budową Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach odsłonięto już pięć grobów, w których znajdowały się szczątki ludzkie z głowami złożonymi obok ciała.

Lokalne media już ochrzciły znalezisko „grobami wampirów”, co zdarza się bardzo często, gdy archeolodzy zaczynają mówić, że odkryli pochówki antywampiryczne. Nie chodzi tu jednak o to, że zmarli, którym ścięto głowy, albo których ciało potraktowano w inny nietypowy sposób (np. przygniatając kamieniami, krępując sznurem, czy odwracając twarzą w dół), byli wampirami. Praktyki takie są jedynie świadectwem strachu ludzi przed powstaniem zmarłego z grobu. Obawy te mogły wynikać z różnych powodów. Za potencjalnego upiora uznawano na przykład osobę, u której nie nastąpiło stężenie pośmiertne, bądź była czerwona na twarzy.

Odkrycie nie jest też żadną niesamowitą sensacją. Takie nietypowe pochówki archeolodzy znajdują w Polsce w zasadzie co roku

Trzeba także mieć świadomość, że nie każdy nietypowy pochówek jest automatycznie świadectwem praktyk antywampirycznych. Ścięte głowy mogli mieć np. skazańcy. I takie podejrzenia mają też archeolodzy w przypadku znaleziska w Gliwicach, gdyż niedaleko miejsca, gdzie znaleziono pochówki, była niegdyś szubienica. A w dawnych czasach niezwykle często ofiary kata chowano właśnie koło szubienic. Co więcej głowy odłączone od reszty ciała mogły mieć nie tylko osoby, które skazano na ścięcie, ale również ludzie powieszeni. Zazwyczaj ciała wisiały w szubienicach bardzo długo i zdarzało się, że na skutek rozkładu korpus odpadał od głowy.

Na razie archeolodzy nie są w stanie stwierdzić z jakiego okresu są pochówki znalezione w Gliwicach, gdyż nie znaleziono przy zmarłych żadnych zabytków.

O znalezisku w Gliwicach napisał Dziennik Zachodni (tekst pierwszy i tekst drugi z galerią zdjęć)

Tutaj możecie przeczytać trochę więcej o różnych praktykach antywampirycznych

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...
Tags: