Świetnie zachowany wrak samolotu na dnie Bałtyku

Wrak samolotu bombowego Douglas A-20 z II wojny światowej odkryli w południowej części Bałtyku specjaliści z Instytutu Morskiego w Gdańsku. Na wrak natrafili przypadkiem podczas prowadzenia badań dna morskiego.

Douglas_A-20G_Havoc

Douglas A-20G Havoc w barwach amerykańskich

Jak powiedział „Gazecie Wyborczej” Benedykt Hac, kierownik zakładu Oceanografii Operacyjnej w instytucie, odkryta maszyna to Douglas A-20 prawdopodobnie w wersji A-20G Havoc.

Samolot leży na głębokości zaledwie 15 m i jest w dobrym stanie. – Płatowiec jest prawie kompletny, śmigła i silniki nie są zniszczone. Nie wiemy jednak jak samolot będzie wyglądał po podniesieniu. Być może są jakieś poważne uszkodzenia w części, która znajduje się przy samym dnie – powiedział „Gazecie” Hac.

Uszkodzona jest część dziobowa – brakuje czterech karabinów maszynowych i przedniej części kabiny pilota. Brakuje też tylnej części kadłuba.

Film pokazujący stan wraku

Prawdopodobnie samolot latał w barwach Związku Radzieckiego. Podczas wojny USA przekazało ZSRR blisko 3 tys. tych maszyn w ramach programu Lend-Lease.

Na świecie zachowało się zaledwie 12 Douglasów A-20 z prawie 7500 wybudowanych. Podniesieniem maszyny jest zainteresowane Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Szacowany koszt to 100 tys. zł.

Więcej i zdjęcia w Gazecie Wyborczej

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...