Samson niosący bramę

Starożytną mozaikę ukazującą biblijną scenę znalazł w ruinach synagogi z V w. n.e. zespół amerykańskich i izraelskich archeologów.

samson

Samson niosący bramę Gazy. Fot. Jim Haberman

Odkryta w miejscowości Huqoq w dolnej Galilei mozaika ukazuje Samsona – obdarzonego nadludzką siłą sędziego Izraelitów – który niesie bramę. Obok niego widać kilku jeźdźców.

Zdaniem badaczy mozaika przedstawia opisane w Biblii zdarzenie, gdy wrogowie Izraelitów zaczaili się na Samsona przy jednej z bram Gazy. Zasadzka się jednak nie udała. Siłacz wyrwał bramę i zaniósł na wzgórze niedaleko Hebronu.

To już druga mozaika z Samsonem odkryta w tej synagodze. Na pierwszej jest on ukazany z lisami. W obu przypadkach biblijny siłacz jest przedstawiony jako gigant. Znaleziska w Huqoq są wyjątkowe, gdyż dotąd odkryto tylko jedną starożytną synagogę dekorowaną sceną przedstawiającą Samsona (w Khirbet Wadi Hamam)

Zdaniem Jodi Magnes z University of North Carolina odkrycie dwóch mozaik z Samsonem może oznaczać, że w synagodze w Huqoq był cały cykl mozaik poświęcony temu bohaterowi.

Archeolodzy znaleźli także mozaiki ukazujące kilku mężczyzn i słonia stojących w pobliżu arkady w której są młodzi mężczyźni stojący wokół starszego człowieka ze zwojem. Na scenie poniżej widać zaś byka ranionego włócznią i umierającego bądź martwego żołnierza z tarczą. W ocenie archeologów przedstawienia te mogą nawiązywać do apokryficznych opowieści, które nie były częścią Biblii

Na podstawie komunikatu University of North Carolina.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...