Złota Dama z Bornholmu

Świetnie zachowaną złotą figurkę kobiety odkryli archeolodzy-amatorzy w czerwcu podczas badań powierzchniowych w okolicach Smørenge koło Vestermarie na duńskiej wyspie Bornholm – poinformowała „Archeowieści” Maria Tuniszewska-Ringby z Muzeum Bornholmu.

Złota Dama

Złota Dama z Bornholmu w czterech rzutach. Fot. René Laursen, Muzeum Bornholmu Rønne, Dania

Złota Dama – jak nazwano zabytek – ma tylko 4,2 cm długości, ale wykonana jest z wielką starannością i dbałością o detale. Jej twórca dokładnie zaznaczył włosy a także pas ozdobiony motywem zygzaka. Najbardziej niezwykłym i dotychczas niespotykanym detalem jest wygięty kręgosłup z wyraźnie zaznaczonymi 10 kręgami.

Złota Dama jest prawdopodobnie związana z kultem płodności. Na tym samym stanowisku znaleziono już wcześniej pięć figurek męskich. Najnowsze odkrycie jest pierwszą przedstawiającą kobietę. Wszystkie figurki pochodzą z epoki żelaza, z okolic roku 500 n.e.

Figurki ze Smørenge są niemal „rówieśnikami” ponad 2500 wykonanych ze złotej blachy figurek Guldgubber (dosł. złote ludziki) ze stanowiska Sorte Muld na północy Bornholmu, które obecnie można oglądać w Muzeum Bornholmu w stolicy wyspy, Rønne. Tego odkrycia także dokonali bornholmscy pasjonaci archeologii.

Stowarzyszenie Bornholmskich Archeologów Amatorów powstało w 1995 r. Podobne stowarzyszenia istnieją w całej Danii. Jedynie ich członkowie mają pozwolenie na prowadzenie poszukiwań z wykorzystaniem wykrywaczy metalu. Bornholmscy archeolodzy-amatorzy są przeszkoleni przez archeologów z Muzeum Bornholmu i utrzymują z nimi stały kontakt. Często biorą także udział w licznych pracach wykopaliskowych na wyspie. Ale swoją pasję realizują także poza Bornholmem – na przykład w 2006 r. uczestniczyli w wykopaliskach w polskim Lubieszewie, gdzie znajdują się groby książęce.

Złotą Damę można już oglądać w Muzeum Bornholmu. Będzie tam do jesieni, kiedy to trafi do Muzeum Narodowego w Kopenhadze. – Być może wróci po kilku miesiącach do Rønne i dołączy do stałej ekspozycji Guldgubber – jednego z najcenniejszych zbiorów bornholmskiego muzeum – mówi Maria Tuniszewska-Ringby.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...