Jaszczur Jima Morrisona żył 40 mln lat temu

„Brodaty król Morrisona”, czyli Barbaturex morrisoni – tak grupa amerykańskich badaczy nazwała gigantycznego jaszczura, który 36-40 mln lat temu żył w lasach Azji Południowo-Wschodniej.

Barbaturex morrisoni art

Rysunek przedstawiający Barbaturex morrisoni w jego środowisku. Rys. Angie Fox, Nebraska State Museum of Natural History, University of Nebraska-Lincoln

Lider legendarnej grupy rockowej The Doors, Jim Morrison, zapracował na to naukowe upamiętnienie pojawiającym się w jego twórczości motywem Króla Jaszczura. Sam też był określany tym mianem.

Barbaturex morrisoni to jedna z największych jaszczurek, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi. Miał prawie 1,8 m długości a jego masa wynosiła 30 kg.

Skamieniałości jaszczura znaleziono w latach 70. ubiegłego wieku w Birmie. Przez wiele lat pozostawały jednak nieprzebadane, aż zajął się nim zespół paleontologów, którym kierował Jason Head z University of Nebraska-Lincoln (USA).

W naszych czasach roślinożerne jaszczury – takie jak np. iguany czy agamy – są dużo mniejsze do żywiących się roślinami ssaków. Największa współczesna jaszczurka – mięsożerny Waran z Komodo, którego najroślejsze osobniki dwukrotnie przewyższają masą Barbaturex morrisoni – żyje zaś na wyspach, na których ssacze drapieżniki są rzadkością.

Badania współczesnych jaszczurek nie pozwalały badaczom ustalić, co tak naprawdę ogranicza rozmiary tych gadów – obecność ssaczej konkurencji, czy też niewystarczająco wysokie temperatury? Zdaniem Heada wielki jaszczur z Birmy dostarczył rozwiązania tego problemu.

Roślinożerny Barbaturex morrisoni był większy niż ssaki jego epoki i w dodatku żył w środowisku, w którym było ich bardzo dużo. Najwyraźniej więc ssacza konkurencja nie była dla niego problemem. W jego czasach panował za to sporo cieplejszy klimat niż obecnie i w ocenie badaczy, to właśnie wysokie temperatury umożliwiły ewolucję tak dużej roślinożernej jaszczurki.

Wyniki badań ukazały się w Proceedings of the Royal Society B.

Jason J. Head, Gregg F. Gunnell, Patricia A. Holroyd, J. Howard Hutchison, and Russell L. Ciochon, Giant lizards occupied herbivorous mammalian ecospace during the Paleogene greenhouse in Southeast Asia, Proc. R. Soc. B July 22, 2013 280 1763 20130665; doi:10.1098/rspb.2013.0665 1471-2954

Komunikat prasowy University of Nebraska-Lincoln.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,63 na 6)
Loading...