Archeolodzy przebadali szubienicę z Kamiennej Góry

Korzystając z długiego weekendu członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa dokładnie przebadali pozostałości kamiennej szubienicy, która stała niegdyś na Górze Sądowej w Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie).

Kamienna Góra 1

Tegoroczne wykopaliska były kontynuacją badań rozpoczętych jesienią ubiegłego roku. Celem tamtych prac było jedynie zweryfikowanie podejrzeń co do lokalizacji obiektu. Teraz badacze postawili sobie za zadanie zdobycie jak największej ilości informacji o miejscu, w którym stracono co najmniej kilkanaście osób.

– Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się przebadać powierzchnię jednego ara oraz odsłonić pozostałości muru szubienicy – relacjonuje Paweł Duma z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W sąsiedztwie konstrukcji, poniżej warstwy ornej, zachowała się warstwa użytkowa, o grubości 10 cm, zawierająca liczne połamane kości zwierząt i ludzi. Niektóre z nich nosiły ślady przepalenia. Prócz kości badacze znaleźli w tej warstwie fragmenty ceramiki z XVII-XIX w. oraz przedmioty metalowe (połowa ostrogi, klamry), które mogły należeć do straconych tutaj przestępców.

Kamienna Góra 2

– Dzięki ustaleniom dr. Daniela Wojtuckiego, wiemy, że kamiennogórskie miejsce straceń funkcjonowało nadzwyczaj długo, bo aż do drugiej połowy XIX w, kiedy to mury szubienicy zostały częściowo rozebrane a na jej bazie zbudowano, drewniany zapewne, szafot. Z jego konstrukcji mogą pochodzić licznie gwoździe, które znaleźliśmy podczas badań – opowiada Paweł Duma.

Wszystko wskazuje na to, że podczas budowy szafotu wnętrze szubienicy zostało dokładnie wyczyszczone. Archeolodzy odnaleźli w nim bowiem jedynie przemieszaną warstwę piasku zawierającą kości oraz ułamki naczyń i kafli z XVI-XIX w.

W dobrym stanie przetrwał do naszych czasów mur szubienicy, zachowany miejscami do metrowej wysokości. Od rozbiórki i zniszczenia uchronił go płaszcz z kamieni składanych tutaj podczas uprawy pól przylegających do konstrukcji.

Kamienna Góra zabytki

Wybrane zabytki znalezione przy szubienicy

Fundamenty szubienicy spoczywają na litej skale na krawędzi wyniesienia górującego nad miastem. Wejście do byłej szubienicznej cembrowiny znajdowało się od strony południowo-zachodniej.

W trakcie wykopalisk badaczom udało się odsłonić co najmniej dwie jamy, których eksplorację przełożyli na następny sezon. W stropie jednej z nich znajdowały się szczątki zwierzęce. Niektóre były w układzie anatomicznym. – Być może jest to fragment dołu rakarskiego (tzw. Schindergrube), które jak wiemy kopano w sąsiedztwie szubienicy – mówi Paweł Duma.

Badania archeologiczne powiodły się dzięki wsparciu władz miasta oraz właściciela terenu pana Jana Żyżniewskiego.

Zdjęcia: Paweł Duma

Więcej o kamiennych szubienica ze Śląska w tekście Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,76 na 6)
Loading...