Cmentarzysko chrześcijan i pogan

Starożytny cmentarz z chrześcijańskimi i pogańskimi pochówkami odkryli archeolodzy w Leicester (Anglia).

Cmentarz pochodzi z III-IV w. n.e., a więc z czasów, gdy Leicester było rzymskim ośrodkiem. Pochówki znajdują się około 130 m od południowej bramy starożytnego miasta, przy jednym z najważniejszych traktów. Lokalizacja cmentarzyska jest więc zgodna ze zwyczajami Rzymian, którzy zmarłych chowali poza murami miast.

O istnieniu nekropoli badacze wiedzieli już od dawna, ale dotąd odkrywali jedynie pochówki wykonane zgodnie z tradycją chrześcijańską. Zmarli byli ułożeni na plecach, z głową skierowaną na wschód i nie było przy nich żadnych darów grobowych, bądź były one nieliczne.

Najnowsze odkrycie, dokonane właśnie pod parkingiem przy Oxford Street, pokazało jednak, że cmentarzysko nie było przeznaczone jedynie dla chrześcijan. Wiele z 13 nowych pochówków ma bowiem zupełnie inną orientację, a dary grobowe są tu dość częste.

Przy jednym ze zmarłych archeolodzy znaleźli pierścień z gagatu (odmiana węgla brunatnego) z nałożonymi na siebie literami I oraz X. To prawdopodobnie jeden z christogramów, czyli monogramów oznaczających Jezusa Chrystusa. W tym wypadku jest to często stosowany przez wczesnych chrześcijan symbol Iota-Chi, pochodzący od pierwszych liter imienia Jezusa Chrystusa w języku greckim.

Badacze nie wykluczają jednak, że może to być wzór abstrakcyjny, który jedynie przypadkiem przypomina ten christogram. Z drugiej strony zmarły jest ułożony w grobie po chrześcijańsku i nie ma żadnych darów, dlatego prawdopodobieństwo, że rzeczywiście jest to christogram jest spore.

– Byłby to rzadki dowód osobistej deklaracji wiary w tych czasach – powiedział John Thomas z University of Leicester.

Zaraz obok właściciela pierścienia złożono osobę, która najwyraźniej wciąż wierzyła w starych bogów. Jej ciało miało orientację północ-południe, było ułożone na boku i lekko skulone. W dodatku głowę oddzielono od ciała i ułożono blisko stóp wraz z dwoma dzbanami, w których najpewniej były dary. – To wygląda na bardzo pogański pochówek – komentuje Thomas. Oba groby pochodzą najprawdopodobniej z tego samego okresu (ok. 300 r. n.e.)

W innych pochówkach badacze znaleźli szpilki do włosów, pierścienie, klamry do pasów i pozostałości butów.

Komunikat University of Leicester. Kilka zdjęć z cmentarzyska, w tym pierścienia, znajdziecie w tej galerii (tylko zdjęcia 1-4, reszta pochodzi z innych wykopalisk).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...