Nieznane podziemne komory w Teotihuacan (film)

Dane uzyskane przez specjalnie zbudowanego robota wskazują, że pod jedną z piramid w Teotihuacan znajdują się trzy podziemne komory, w których nikogo nie było od około 1800 lat.

Tlaloc 2

Archeologiczny robot Tlaloc II jest dziełem meksykańskich specjalistów. Zbudowali go specjalnie na potrzeby eksploracji tunelu. Fot INAH

Starożytny tunel biegnący pod piramidą Quetzalcoatla meksykańscy archeolodzy badają od 2010 r. Używany obecnie robot Tlaloc II to już drugi mechaniczny archeolog badający ponad stumetrowy tunel. Pierwszy robot eksplorował tunel ponad dwa lata temu. Nowy, udoskonalony model miał za zadanie pokonanie ostatnich 30-35 m, które pozostały do końca tunelu. Wcześniejsze badania georadarowe sugerowały, że na jego końcu znajduje się komora. Meksykańscy archeolodzy mieli nadzieję, że będzie w niej pochówek jednego z władców miasta. Byłaby to wielka sensacja, bo dotąd nie znaleziono żadnych grobowców władców miasta, które niecałe dwa tysiące lat temu było najpotężniejszym ośrodkiem Mezoameryki.

Archeolog Sergio Gomez powiedział meksykańskiej gazecie El Universal, że obrazy, które pozyskał Tlaloc II wskazują na obecność na końcu tunelu aż trzech komór.

Dotychczasowe badania tunelu pozwoliły meksykańskim archeologom odkryć m.in. depozyty ofiarne złożone w paru miejscach tunelu. Najstarsze z nich pochodzą sprzed około 1900 lat (tunel porzucono i częściowo zasypano około sto lat później).

Teotihuacan

Wnętrze tunelu. Fot. INAH

Depozyty składały się z naczyń ceramicznych, noży i grotów strzał z obsydianu i krzemienia, kości jelenia, muszli ślimaków. Wyjątkowo ciekawym znaleziskiem były plecione maty.

Robot nie mógł dokończyć swojej misji ze względu na duże ilości błota. O tym, co znajduje się w komorach, dowiemy się więc dopiero, gdy archeolodzy przebiją się do końca tunelu.

Poniżej prezentuję film opublikowany przez meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w momencie rozpoczęcia najnowszej fazy badań.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...