Odkryli świątynię, którą zbudował Romulus

Wykopaliska na Palatynie prawdopodobnie odsłoniły pozostałości dwóch budynków mających ważne miejsce w historii starożytnego Rzymu.

Interwencja Sabinek

Porwane Sabinki rozdzielają walczących Rzymian i Sabinów. Jacques-Louis David, 1799

Palatyn to najważniejsze z siedmiu wzgórz starożytnego Rzymu. Pierwsza osada (Roma quadrata) obejmowała w zasadzie tylko to wzgórze, a w czasach cesarstwa wyrósł na nim gigantyczny kompleks cesarskich pałaców.

Setki lat inwestycji i przebudów spowodowały, że wzgórze stało się gigantyczną plątaniną budowli z różnych okresów i choć pierwsze badania archeologiczne przeprowadzono tam prawie 200 lat temu, to wciąż Palatyn kryje wiele tajemnic.

Zespół archeologów z Uniwersytetu Rzymskiego Sapienza natrafił ostatnio na ruiny, które zdaniem włoskich specjalistów są pozostałościami świątyni Jowisza Statora.

Świątynię miał zbudować około 750 r. p.n.e. założyciel miasta Romulus w podzięce za odparcie ataku Sabinów wywołanego porwaniem ich kobiet. Jak głosi rzymska tradycja Romulus modlił się do Jupitera przy Porta Mugonia (jedna z trzech bram najstarszego Rzymu), by pomógł zatrzymać Sabinów prących na Palatyn. Rzymianie wytrzymali atak i zepchnęli wrogów. W końcu obie strony rozdzieliły porwane Sabinki.

Rzymianie wierzyli, że sukces zawdzięczali Jowiszowi. Właśnie stąd wziął się przydomek Stater, czyli ten, który podtrzymuje chwiejące się szeregi wojsk.

Wykopaliska potwierdziły, że budowla uległa zniszczeniu najpewniej podczas wielkiego pożaru Rzymu w 64 r. n.e. Odbudowano ją potem w innym miejscu.

Wykopaliska odsłoniły również leżące obok świątyni pozostałości prestiżowego domostwa pochodzącego z I-II w. p.n.e. Eksperci podejrzewają, że może to być dom Cezara, w którym spędził on ostatnie dni życia i z którego wyszedł w Idy Marcowe 44 r. p.n.e., kiedy to zginął w zamachu.

Na podstawie Italy Magazine i Il Tempo (dali zdjęcie).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 4,86 na 6)
Loading...