Marcin Ryszkiewicz – „Homo sapiens. Meandry ewolucji”

ME_okładka_500

 

Autor
Tytuł
„Homo sapiens. Meandry ewolucji”
Liczba stron
472
Oprawa
twarda, zintegrowana
Format
122*195
Rok wydania
2013
ISBN
978-83-61710-05-9

CENA: 49,90 zł

KUP KSIĄŻKĘ W SKLEPIE WYDAWCY!

 

Pochodzenie człowieka i nasza, czyli gatunku Homo sapiens, wyjątkowość, a także szczególny charakter i specyficzna historia planety, na której żyjemy, to problemy od wieków nurtujące filozofów, a od chwili narodzin współczesnej nauki,czyli już od kilkuset lat, również naukowców.

Część tej historii, w tym również jej najnowszych odsłon, przedstawia w książce, którą właśnie przekazujemy do rąk czytelników, doktor Marcin Ryszkiewicz, pracownik Muzeum Ziemi, autor wielu książek i setek artykułów publikowanych w najpoczytniejszych polskich gazetach i tygodnikach, ceniony popularyzator nauk przyrodniczych i ewolucjonizmu. Oczywiście w naukach o człowieku zawsze jest (i było) tak, że wciąż więcej jest pytań i hipotez niż uzasadnionych twierdzeń i świadectw empirycznych, a oprócz teorii mających już dziś status naukowego faktu (na przykład afrykańskie korzenie naszego gatunku albo jego bliskie pokrewieństwo z szympansem) i obok uczonych o uznanym i niekwestionowanym dorobku mnóstwo jest też ekscentryków oraz mniej lub bardziej szalonych pomysłów, których dziś już do nauki nikt nie zalicza, choć niektóre z nich kiedyś były traktowane poważnie i nawet stały się inspiracją dla dalszych, nieraz uwieńczonych sukcesem badań.

W swojej najnowszej książce Marcin Ryszkiewicz poza własną wizją wyjątkowości antropogenezy, opierającą się na najnowszych odkryciach z bardzo wielu dziedzin nauki – od geologii, poprzez paleoarcheologię, paleoantropologię, prymatologię aż po psychologię ewolucyjną – przedstawia też wiele ciekawych hipotez, teorii, faktów i ważnych postaci z historii nauk o człowieku i nauk o Ziemi oraz z pogranicza nauki (najtrudniejsze pytania zawsze prowokowały do wysuwania najbardziej kontrowersyjnych tez!).

Zapraszamy zatem w podróż po drogach i bezdrożach ewolucji człowieka, a przy okazji na fascynującą wyprawę po drogach i bezdrożach współczesnych nauk o człowieku i o Ziemi.

 
O AUTORZE: Marcin Ryszkiewicz (ur. 24 grudnia 1950). Geolog, ewolucjonista i popularyzator nauki.

Absolwent geologii UW oraz Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu. Stopień doktora nauk humanistycznych z zakresu filozofii uzyskał w roku 1990 na podstawie rozprawy Gaja i zasada antropiczna w historii myśli przyrodniczej (od Raya do Wiernadskiego). Pracownik Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Autor setek artykułów oraz szeregu książek popularnonaukowych z zakresu paleontologii, ewolucji i paleoantropologii. Stały współpracownik m.in. „Gazety Wyborczej”, „Wiedzy i Życia”, „Świata Nauki” i „Polityki”.

Dotychczas ukazały się następujące książki Marcina Ryszkiewicza: Mieszkańcy światów alternatywnych, czyli Historia naturalna rozumu (1987), Jak zostać człowiekiem – przepis ewolucyjny (1989), Matka Ziemia w przyjaznym kosmosie (1994), Ziemia i życie. Rozważania o ewolucji i ekologii (1995), Przepis na człowieka (1996), Pożegnanie z Afryką. 4 miliony lat ewolucji człowieka (1999), Ewolucja. Od Wielkiego Wybuchu do Homo sapiens (2000), 4 miliardy lat. Eseje o ewolucji (Warszawa 2007).

 

Zobacz też inne publikacje dostępne w Księgarni Wydawnictwa CiS!