Propozycje Iskier w kwietniu

Czas na zaprezentowanie propozycji Wydawnictwa Iskry na kwiecień. To książki: Carmen Laforet „Za żelazną kurtyną” i Karola Modzelewskiego „Barbarzyńska Europa.”

Tytuł: Za żelazną kurtyną. Podróż do Polski w 1967 roku
Autor: Carmen Laforet
Wydawnictwo: Iskry
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Numer wydania: 1
Liczba stron: 180
Wymiary: 125*195 mm
ISBN: 978-83-244-0210-6

Cena: 35 zł

Kup ze zniżką na stronach Wydawcy!

Obraz nieistniejącej już Polski widzianej oczami jednej z najwybitniejszych intelektualistek hiszpańskich XX wieku. Carmen Laforet, nie będąc ani frankistką, ani komunistką, przemierzyła całą Europę, by móc opowiedzieć Hiszpanom, jak żyje się po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Pretekstem do tej podróży, a następnie publikacji cyklu reportaży było wydanie przez Iskry w 1962 roku debiutanckiej powieści Laforet pt. Złuda, dzięki której autorka zdobyła sławę i uznanie. W wyprawie towarzyszyła jej przyjaciółka i przewodniczka Karolina Babecka, zwana Linką, Polka mieszkająca od niemal 30 lat w Hiszpanii, dla której była to sentymentalna podróż do ojczyzny.

Edycja zawiera obszerny wstęp przybliżający obie bohaterki opowieści, przedstawiający okoliczności powstania tekstu oraz komentujący zawarte w nim spostrzeżenia. Dodatkowo książce towarzyszą eseje Jana Kieniewicza i Javiera Rupereza, dyplomatów i publicystów, w których przedstawiają oni własny obraz Polski i Hiszpanii z lat sześćdziesiątych XX wieku.

Autor: Modzelewski Karol
Tytuł: Barbarzyńska Europa
ISBN: 978-83-244-0181-9
Data wydania: 2011-09
Numer wydania: I w tej edycji
wymiary: 150 × 235 mm
520 stron
oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena detaliczna: 49,00 zł
Kup ze zniżką na stronie wydawcy!

Kiedy mówimy o korzeniach cywilizacji europejskiej, kojarzymy je przede wszystkim z kulturą klasyczną. Warto jednak pamiętać, że i ona nie była jednorodna. Składała się na nią kultura rzymska i grecka, a także hellenistyczna, która do źródeł naszej cywilizacji wniosła elementy despotycznych tradycji starożytnego Wschodu. Ale na oblicze Europy wpłynęło również dziedzictwo ludów spoza śródziemnomorskiego kręgu kulturowego, żyjących poza granicami starożytnej Grecji i Rzymu: na wschód od Renu, na północ od Alp i za Dunajem. Rzymianie określali te krainy wspólna nazwą barbaricum. Barbarzyńskie ludy: Celtowie, Germanie, Słowianie, ludy ugrofińskie wchodziły w orbitę śródziemnomorskiej cywilizacji stopniowo i w rozmaitych okolicznościach historycznych, co wpływało na rezultaty wzajemnego oddziaływania tradycyjnych kultur plemiennych i kultury klasycznej. Rozpatrując zatem rodowód dzisiejszej cywilizacji europejskiej, trzeba mieć na uwadze także owe barbarzyńskie korzenie – i o nich właśnie jest ta książka.

 

Zapoznaj się też z pozostałymi publikacjami dostępnymi w ofercie Iskier.