Królewski syn z Dra Abu el-Naga (galeria zdjęć)

Pochówki elit z czasów XVII dynastii znaleźli hiszpańscy archeolodzy na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze. Wśród nich jest grobowiec królewskiego syna.

Fragmento del obelisto del pr’ncipe Intefmose

Fragment obelisku Intefmose. Fot. CSIC

Dra Abu el-Naga kryje jedną z wielu nekropolii leżących w Luksorze, czyli starożytnych Tebach, stolicy Egiptu. Archeolodzy od dawna znajdują tam grobowce królewskie z czasów XVII dynastii, a także pochówki dygnitarzy z okresu Nowego Państwa.

Misja archeologiczna Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC) bada cmentarzysko od kilkunastu lat. Podczas ostatniej kampanii jej członkowie znaleźli pochówki czterech przedstawicieli egipskich elit sprzed ponad 3550 lat.

Shabti momificado del ajuar funerario de Ahhotep.

Figurka uszebti owinięta lnianym płótnem. Fot. CSIC

Jeden z odkrytych grobowców należał do człowieka imieniem Intefmose. Trzy odkryte we wnętrzu inskrypcje zwą go „synem króla”.

– Sądzimy, że Intefmose może być synem Sobekemsafa, jednego z pierwszych władców XVII dynastii, o którym nie mamy prawie żadnych historycznych informacji – mówi kierownik badań José Manuel Galán.

sandał z grobowca Ahhotepa

Wspaniale zachowany sandał z grobowca Ahhotepa. Fot. CSIC

Grobowiec Intefmose składa się z małej kapliczki z cegieł mułowych, która stoi naprzeciwko mającego siedem metrów głębokości szybu. Prowadzi oni do komory grobowej. Przez otwór w jej tylnej ścianie badacze przedostali się do kolejnego grobowca, który należał do wysokiego urzędnika imieniem Ahhotep. W jego wnętrzu archeolodzy znaleźli trzy gliniane figurki uszebti, na których widniało imię zmarłego, a także tytuł „przedstawiciel Nechen”, czyli egipskiego miasta lepiej znanego pod grecką nazwą Hierakonpolis.

Uszebti z grobowca Ahhotepa3

Figurka uszebti z grobowca Ahhotepa. Fot. CSIC

– Dwie figurki znaleźliśmy w środku małych glinianych sarkofagów dekorowanych inskrypcjami. Trzecia była owinięta w dziewięć kawałków lnianej tkaniny, tak jakby była prawdziwą mumią. Na każdym kawałku były ślady napisów wykonanych czarnym tuszem. Te figurki miały bardzo oryginalny i naiwny styl, który czyni je wyjątkowo uroczymi i nadaje im unikalny charakter – opowiada Galán.

Sarc—fago infantil y radiograf’a de su interior.

Sarkofag chłopca wraz z prześwietleniem. Fot. CSIC

Naukowcy natrafili również na nietkniętą trumnę chłopca, a także zestaw figurek uszebti i płótna pogrzebowe innego chłopca, księcia Ahmose-Sapair, który żył na przełomie XVII i XVIII dynastii.

Jak podkreślają badacze, znaleziska rzucają trochę światła na słabo znany okres, w którym Teby stały się stolicą egipskiego królestwa. Działo się to w tzw. drugim okresie przejściowym, gdy władzę nad północną częścią Egiptu przejęli wówczas przybyli z Syropalestyny Hyksosi. Panująca w Tebach XVII dynastia zachowała pewną niezależność, a następnie zdołała pokonać najeźdźców i opanować cały Egipt.

Uszebti z grobowca Ahhotepa2

Figurka uszebti w minisarkofagu. Fot. CSIC

Komunikat prasowy Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...