Wielka prasa do wina i miniaturowy kościół

Pozostałości wielkiej instalacji do produkcji wina odkryli izraelscy archeolodzy podczas badań ratowniczych niedaleko słynącego z mineralnych źródeł Hamei Yoav na wschód od Aszkelonu.

Prasa

Odkryte pozostałości prasy do produkcji wina. Fot. Saar Ganor, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Odkryta prasa do wina była używana w czasach bizantyjskich, a więc około 1500 lat temu. Cała instalacja ma ponad 100 m kw. powierzchni. Tworzą ją wyłożona płytkami podłoga oraz wykopane w ziemi wielkie kadzie. Całość jest szczelnie otynkowana, by nic nie wsiąkało w ziemię.

model in situ

Model kościoła w chwilę po wykopaniu. Fot. Saar Ganor, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Zdaniem izraelskich badaczy zwożone z winnic winogrona wyciskano tutaj dwa razy. Soki pozyskane z za pierwszym razem używano do produkcji wina dobrej jakości, a z efektów powtórnego tłoczenia produkowano trunek zwany w rabinicznych źródłach winem biedoty.

model

Kościół i inne ceramiczne zabytki z Hamei Yoav. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Saar Ganor, archeolog odpowiedzialny z ramienia Israel Antiquities Authority za dystrykt Aszkelon, tłumaczy, że w tym rejonie znaleziono już trzy podobne prasy. W czasach starożytnych Aszkelon był ważnym portem handlowym, z którego wino trafiało do wielu innych miejsc nad Morzem Śródziemnym

Natomiast niedaleko prasy archeolodzy znaleźli rzadki zabytek – doskonale zachowany ceramiczny model kościoła.

Kilkanaście wieków temu takie modele kościołów służyły za latarnie. Do ich wnętrza wkładano lampkę oliwną, której światło wydobywało się przez otwory w kształcie krzyży i tym samym na ścianach oświetlanego pomieszczenia było widać krzyże.

model świecący

Rozświetlony model kościoła. Widoczny na zdjęciu duży otwór służył do wkładania lampki Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Na podstawie komunikatu Israel Antiquities Authority.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...