Bób i fallus z Galilei

Jedne z najstarszych śladów uprawy roślin strączkowych oraz symbole seksualne znaleźli izraelscy archeolodzy na nieznanym dotąd stanowisku z epoki kamienia.

Izraelskie służby archeologiczne natrafiły na pozostałości dwóch ludzkich osiedli sprzed 9-7 tys. lat podczas prac związanych z budową nowej linii kolejowej. Odkrycia dokonano niedaleko osady Ahihud w Zachodniej Galilei (północny Izrael).

fallus

Znaleziona w Ahihud prehistoryczna rzeźba ukazująca męskie przyrodzenie. Fot. Dr Ya’akov Vardi, courtesy of the Israel Antiquities Authority

– Pierwszy raz w dziejach kraju odkryliśmy całe domy i rozległe warstwy osadnicze z tak wczesnych czasów, w których zachował się bogaty materiał po dawnych mieszkańcach – mówią dr Yitzhak Paz i dr Yaʽakov Vardi, którzy kierują wykopaliskami.

Starsze osiedle, datowane na neolit preceramiczny, leżało bezpośrednio na skale, w której mieszkańcy wykuli różne instalacje, a gdzieniegdzie położyli gipsowe podłogi. – Znaleźliśmy tam dużą liczbę krzemiennych i obsydianowych grotów, wypolerowane miniaturowe kamienne topory, ostrza oraz inne kamienne narzędzia – relacjonują izraelscy badacze.

Wiele narzędzi jest z obsydianu, który mieszkańcy dzisiejszego Izraela musieli sprowadzać z innych regionów Bliskiego Wschodu.

Najciekawszym odkryciem były tysiące nadpalonych nasion bobu, które leżały w jamie. To jeden z najstarszych przykładów uprawy roślin strączkowych na Bliskim Wschodzie

Druga osada, zamieszkana we wczesnym chalkolicie, była złożona z budynków z prostokątnymi pomieszczeniami. Domy miały bardzo grube mury zbudowane z kamienia i gliny. W niektórych przypadkach ściany pokryte były tynkiem.

Mieszkańcy tej osady używali wciąż narzędzi kamiennych, ale wyposażenie ich domów wzbogaciło się o dobrze wykonane naczynia ceramiczne. Wstępne badania zoologiczne wykazały, że ludzie ci hodowali świnie.

Ahihud

Fundamenty domów z Ahihud. Fot. Dr Ya’akov Vardi, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Archeolodzy znaleźli też w tej osadzie pewną liczbę unikatowych dzieł sztuki, a wśród nich figurkę przedstawiającą męski członek oraz paletę ze schematycznie ukazanymi kobiecymi genitaliami.

Na podstawie komunikatu IAA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,