Kazirodztwo było powszechne w epoce kamienia?

W odległej przeszłości bardzo często mogło dochodzić wśród ludzi do związków kazirodczych. Podstawą do takich podejrzeń jest wyjątkowo częste występowanie różnych anomalii w szczątkach naszych przodków z epoki kamienia.

Xujiayao 11

Widok na stanowisko Xujiayao oraz znalezione szczątki i ich lokalizacja na czaszce. Fot. Erik Trinkaus/WUSTL

Grupa badaczy z USA i Chin doszła do takich wniosków w związku z badaniami fragmentu czaszki żyjącej 100 tys. lat temu dorosłej osoby, który znaleziono na stanowisku Xujiayao w północnych Chinach.

Czaszka ta ma bardzo rzadki otwór u szczytu puszki mózgowej, tzw. powiększony otwór ciemieniowy. W naszych czasach ta wrodzona wada pojawia się u jednej na 25 tys. osób i jest efektem mutacji w genach ALX4 i MSX2. Wpływa ona na formowanie się kości i zapobiega zarastaniu małych otworów, które są w czaszce dziecka tuż po urodzeniu, ale znikają w ciągu pięciu miesięcy. Fragment czaszki z Xujiayao to najstarszy dowód występowania tej bardo rzadkiej wady.

Badacze podkreślają, że ślady różnych wad genetycznych, takich jak powiększony otwór ciemieniowy, wyjątkowo często występują w czaszkach ludzi epoki kamienia, począwszy od wczesnych Homo erectus.

– Prawdopodobieństwo znalezienia jednej z tych anomalii w małej próbce znanych nam ludzkich skamieniałości jest bardzo małe, a prawdopodobieństwo znalezienia ich tak wielu jest jeszcze mniejsze – mówi Erik Trinkaus z Washington University w St. Louis.

W jego ocenie wady te mogą być spowodowane częstymi przypadkami rozmnażania się ludzi w ramach bardzo małej i blisko spokrewnionej grupy.

Wyniki badań ukazały się w „PLoS ONE”

Wu X-J, Xing S, Trinkaus E (2013) An Enlarged Parietal Foramen in the Late Archaic Xujiayao 11 Neurocranium from Northern China, and Rare Anomalies among Pleistocene Homo. PLoS ONE 8(3): e59587. doi:10.1371/journal.pone.0059587

Komunikat prasowy Washington University in St. Louis.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,79 na 6)
Loading...