Chińska moneta z kenijskiej wyspy

600-letnią chińską monetę odkryli amerykańscy archeolodzy na wyspie Manda u wybrzeży Kenii. Być może jest to ślad po wyprawach admirała Zheng He.

Rare Coin Found

Chińska moneta znaleziona w Kenii. Fot. The Field Museum, John Weinstein

Okrągła moneta z miedzi i srebra z kwadratową dziurką w środku nosi imię cesarza Yongle. Był to władca z dynastii Ming, który panował w latach 1403-1425. To on zapoczątkował budowę Zakazanego Miasta w Pekinie.

Władca ten był też bardzo zainteresowany morskimi wyprawami do innych krajów. Ogromnym kosztem wystawił dużą florę, która pod wodzą admirała Zheng He, zwanego czasami chińskim Kolumbem, w kilku wyprawach odwiedziła wybrzeża Indochin, Indonezji, Indii, Półwyspy Arabskiego i wschodniej Afryki.

Archeolodzy nie wykluczają, że moneta mogła trafić do Kenii właśnie na pokładzie jednego z okrętów floty Zheng He. A nawet jeśli dostała się tam w innych okolicznościach, to i tak pokazuje, że co najmniej na kilka dekad przed pierwszymi dalekomorskimi wyprawami europejskich żeglarzy, istniała wymiana handlowa między Chinami i wschodnią Afryką.

Chińska ekspansja zamorska skończyła się wraz ze śmiercią cesarza Yongle. Jego następcy nie byli tak bardzo zainteresowani światem i nie zamierzali finansować szalenie kosztownych podróży. Dzięki temu to Europejczycy zdominowali światowe oceany.

Miasto na wyspie Manda było w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym, w którym kupcy nabywali afrykańskie towary (m.in. kość słoniową) w zamian za produkty pochodzące głównie z cywilizacji islamskiej. W swoim najlepszych okresie miasto miało około 3500 mieszkańców, ale w XIII w. zaczął się jego powolny upadek i około 1430 r. zostało opuszczone. Od tego czasu pozostaje niezamieszkane.

O odkryciu badacze poinformowali w komunikacie prasowym.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...
Tags: ,