Bardzo stara zbroja

Elementy zbroi sprzed około 3000 lat znaleźli chińscy archeolodzy w grobowcu arystokraty z czasów Zachodniej Dynastii Zhou.

Grobowiec znajduje się w Shigushan niedaleko Baoji w prowincji Shaanxi (północno-zachodnie Chiny). Badacze natrafili w nim na wiele wyrobów z brązu, w tym broń, pięknie zdobione naczynia, a także elementy zbroi: chroniący udo nabiodrek oraz dwie płyty napierśnika (o wymiarach 23,5 na 10 cm oraz 40 na 21 cm). Płyty mają zaczepy pozwalające łączyć je z innymi częściami zbroi, które mogły być wykonane z brązu bądź skóry.

W ocenie chińskich archeologów są to najstarsze elementy zbroi, jakie kiedykolwiek znaleziono w Państwie Środka. Odkrycie jest niezwykle cenne, gdyż badacze mieli do teraz bardzo skromną wiedzę o pancerzach z tej epoki. Nawet w przypadku młodszych o 800 lat zbroi widocznych na figurach Terakotowej Armii nie ma pewności z jakiego materiału były one wykonywane.

Na skupisko grobowców w górach Shigushan natrafili w ubiegłym roku miejscowi rolnicy. W jednym z grobowców badacze znaleźli naczynie z brązu, w którego wnętrzu zidentyfikowali najstarsze ślady wina w Chinach.

Na podstawie depeszy agencji Xinhua. Galeria zdjęć.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,86 na 6)
Loading...