Zaginiona Nieszawa już odbudowana (wirtualnie)

Znaleziona zaledwie kilka miesięcy temu średniowieczna Nieszawa już doczekała się trójwymiarowej rekonstrukcji pozwalającej lepiej poznać efekty badań nieinwazyjnych.

O odkryciu dawnej Nieszawy w okolicach zamku Dybowskiego w Toruniu Archeowieści informowały we wrześniu ubiegłego roku. Badania realizowało Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich o. w Łodzi, a uczestniczyli w nich m.in. Michał Pisz i Piotr Wroniecki.

Uzyskane podczas badań geofizycznych obrazy leżących pod ziemią struktur zachwyciły archeologów, gdyż dawały doskonały obraz rozplanowania XV-wiecznego miasta, ale dla wielu laików były to tylko niezbyt atrakcyjne plamy.

Jednak w oparciu o te plamy firma Prodigi opracowała wirtualną trójwymiarową rekonstrukcję miasta i zaprezentowała ją na filmie. W ten sposób możemy zobaczyć, jak wyglądało zburzone w 1460 r. miasto, choć archeolodzy jeszcze nawet nie wbili łopat.

Oczywiście zaprezentowana rekonstrukcja jest jedynie przybliżeniem wyglądu Nieszawy, a nie dokładnym odtworzeniem. Dużo wierniejsze rekonstrukcje będą możliwe dopiero po wykopaliskach (pod warunkiem, że dostarczą one informacji pozwalających lepiej poznać architekturę miasta). Mimo to film pokazuje, jak ogromne możliwości ożywiania przeszłości daje połączenie archeologii bezinwazyjnej z grafiką komputerową oraz jak szybko można dzięki tym metodom osiągnąć efekty, na które niegdyś potrzeba było wielu lat wykopalisk.

Nieszawę, której rekonstrukcję widać na filmie, ulokował naprzeciwko krzyżackiego wówczas Torunia Władysław Jagiełło w 1424 r. (było to już drugie miasto o tej nazwie, pierwsze znajdowało się w dzisiejszej Małej Nieszawce). Wtedy też zaczęto budować zamek Dybowski.

Miasto prężnie się rozwijało i konkurowało z Toruniem w pośredniczeniu w handlu Krakowa z Gdańskiem. Wściekli torunianie kilka razy najeżdżali, rabowali i niszczyli konkurenta. W 1460 r. uzyskali od Kazimierza Jagiellończyka przywilej nakazujący zburzenie Nieszawy i przesiedlenie jej mieszkańców o 32 km w górę Wisły, tam gdzie leży współczesna Nieszawa.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 5,45 na 6)
Loading...
Tags: