Najstarsze haczyki Europy

Sześć haczyków na ryby używanych 12,3 tys. lat temu przez łowców-zbieraczy znaleźli niemieccy archeolodzy 20 km na zachód od Berlina.

Odkrycia dokonano podczas prac związanych z budową centrum handlowego w Wustermark w Niemczech. haczyki są dla badaczy sporym zaskoczeniem, gdyż dotąd uważano, że 12 tys. lat temu Europejczycy nie używali jeszcze takiego sprzętu rybackiego i łowili ryby jedynie za pomocą dzid i harpunów. Taka metoda połowu pozwala jednak łowić tylko w miarę wolne ryby. Na haczyk da się natomiast złapać każdą.

Archeolodzy interpretują więc obecność haczyków jako dowód szybkiego dostosowywania się ludzi do zmian w środowisku. Wraz z ociepleniem klimatu w rzekach pojawiły się szybkie węgorze, okonie i szczupaki, które bardzo trudno trafić dzidą bądź harpunem.

Pięć haczyków jest wykonanych z kości jelenia bądź renifera, ale gwiazdą kolekcji jest bez wątpienia szósty, który łowcy zrobili z kła mamuta. W tym czasie zwierzęta te nie żyły już w Europie, dlatego naukowcy sądzą, że twórcy haczyków znaleźli kieł. Hipotezę tę potwierdza datowanie wskazujące, że surowiec, z którego wykonano haczyk ma 19 tys. lat.

Archeolodzy zaprezentowali znalezisko w „Journal of Archaeological Science” (jak ktoś chce zobaczyć ilustracje proszę kliknąć w poniższy link).

Bernhard Gramscha, Jonas Beranb, Susanne Hanikc, Robert S. Sommer, A Palaeolithic fishhook made of ivory and the earliest fishhook tradition in Europe, Journal of Archaeological Science, Volume 40, Issue 5, May 2013, Pages 2458–2463

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,91 na 6)
Loading...
Tags: