Milion Brytyjczyków pochodzi od Rzymian

Milion mężczyzn żyjących w Anglii i Walii jest potomkami Rzymian – szacują miejscowi genetycy

Rzymianie_PD

Jak się okazuje oprócz wodociągów, urządzeń sanitarnych, dróg, nawadniania, edukacji, medycyny, wina, publicznych łaźni i porządku Rzymianie dawali też geny (jeśli ktoś nie rozumie podpisu, to polecam filmik na końcu tekstu)

Wojska imperium rzymskiego opanowały południową część Brytanii w połowie I w. n.e. i przebywały tam do pierwszych lat V w., kiedy Rzymianie opuścili Wyspy. Najnowsze badania genetyczne wskazują, że w Brytanii pozostało jednak wielu potomków rzymskich legionistów i innych przybyszów z Italii.

Analizy genów pięciu tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii wykazały, że być może nawet cztery miliony mężczyzn w Anglii i Walii ma w chromosomie Y genetyczne markery, które najczęściej występują we Włoszech i najwyraźniej stamtąd pochodzą. Chromosom Y jest przekazywany jedynie w linii męskiej.

Co istotne genetycy ustalili, że te „italskie” markery zdecydowanie rzadziej występują w Irlandii, której Rzymianie nigdy nie zajęli, oraz w Szkocji, gdzie legioniści bywali jedynie podczas krótkotrwałych wypraw wojennych przeciwko tamtejszym ludom.

Łącznie genetycy zidentyfikowali pięć rzadkich linii, które niezwykle często występują wśród mieszkańców Walii, Anglii i przede wszystkim Włoch. Należy do nich mi.n. tzw. alpejskie R1b-S28, które ma 13 proc. mężczyzn we Włoszech oraz 6,5 proc. w Anglii i Walii (co daje 1,6 mln ludzi), podczas gdy w Szkocji jest to 4,3 proc., a w Irlandii zaledwie 1,8 proc.

Co prawda badacze nie są w stanie stwierdzić, czy geny poszczególnych osób trafiły na Wyspy Brytyjskie podczas rzymskiego panowania, czy też wcześniej albo później, ale szacują, że napływ dziesiątków tysięcy legionistów jest przyczyną przynajmniej jednej czwartej przypadków wystąpienia tych linii genetycznych. Daje to więc milion mężczyzn będących potomkami Rzymian. Naukowcy szacują, że Rzymianie stanowili 4-8 proc. wszystkich mężczyzn w starożytnej Brytanii.

Dr Jim Wilson z firmy BritainsDNA dodaje, że pozostali mieszkańcy Brytanii również mogą mieć trochę genów pochodzących od Rzymian, gdyż z pewnością występują one również poza Y-DNA.

Na podstawie The Telegraph.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...