Kaukaski grobowiec pełen skarbów

Wraz z pochowanym w górach Kaukazu starożytnym wojownikiem archeolodzy znaleźli złotą biżuterię, hełmy, miecze, włócznie, kolczugę i wiele innych zabytków.

Grobowiec znajduje się w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji niedaleko miejscowości Mezmaj, 35 km od Apszerońska. Jest częścią cmentarzyska, którego pierwszymi odkrywcami w 2004 r. byli rabusie grobów. Archeolodzy pojawili się tam rok później.

Jak na razie najcenniejszym pochówkiem na leżącym 800 m n.p.m. cmentarzysku jest grób nr 3, do którego na szczęście rabusie się nie dobrali.

Archeolodzy znaleźli w nim szczątki mężczyzny, przy których leżały dwa brązowe hełmy (jeden ma płaskorzeźbione rogi barana), żelazna kolczuga, dwa żelazne miecze (długości 91 cm i 48,5 cm), groty włóczni, strzały, topór bojowy, a także naczynia z brązu, szkła i ceramiki, brązowe lusterko, złota biżuteria, żelazny trójnóg z zoomorficznymi przedstawieniami i wiele innych zabytków.

W całym pochówku było aż kilkanaście złotych przedmiotów. Szczególne wrażenie robi bogato zdobiona złota brosza z kryształem górskim. Część złotych wyrobów zdobiła broń zmarłego. Przy krótszym mieczu archeolodzy znaleźli złotą aplikację z agatem, która była najpewniej niegdyś przytwierdzona do pochwy. Badacze podkreślają, że jak dotąd nigdzie nie znaleziono takiej ozdoby

W pobliżu grobu badacze natrafili pochowane szczątki trzech koni, krowy i czaszkę dzika. Kości zwierząt, a także znaleziona w pochówku ceramiką wskazują ich zdaniem na ucztę odprawioną, by uczcić zmarłego.

W ocenie archeologów jest to unikatowy pochówek dla tej części Europy. Walentina Mordwincewa z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, która kierowała badaniami, powiedziała Live Science, że zmarły był najpewniej wodzem lokalnej społeczności.

Naukowcy podkreślają, że pochówku (i zarazem całego cmentarzyska) na razie nie da się połączyć z określoną kulturą archeologiczną. Wynika to m.in. z wciąż niewystarczającego rozpoznania tego regionu.

Twórcy cmentarza z pewnością byli pod mocnymi wpływami kultury greckiej, ale nie ulegli całkowitej hellenizacji. – Ich kultura materialna pokazuje, że byli raczej dumni z siebie i zachowali własną kulturę przez wieki – powiedziała Live Science Mordwincewa

O odkryciu badacze poinformowali na łamach czasopisma Ancient Civilizations from Scythia to Siberia.

Valentina I. Mordvintseva; Nikolai F. Shevchenko; Yuri P. Zaïtsev, Princely Burial of the Hellenistic Period in the Mezmay Burial-Ground (North-Western Caucasus), Ancient Civilizations from Scythia to Siberia, Volume 18, Issue 2, pages 279 – 337

O znalezisku napisało również Live Science, które opublikowało bogatą galerię zdjęć i rysunków. Na ilustracjach są też hełmy, które badacze znaleźli w hałdach pozostawionych przez rabusiów.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,30 na 6)
Loading...