Nefretete jednak jest matką Tutanchamona?

Słynąca z urody królowa Nefretete mogła być matką Tutanchamona – uważa francuski egiptolog Marc Gabolde z Université Paul Valery-Montpellier III.

Nefretete

Wspaniałe popiersie królowej Nefretete. Fot. Philip Pikart, Creative Commons

Nefretete była żoną Echnatona i od dawna uchodziła za kandydatkę na matkę Tutanchamona, który zmarł w bardzo młodym wieku, ale zyskał wielką sławę dzięki odkryciu jego w zasadzie nietkniętego grobowca. Niestety, sprawy nie dało się rozstrzygnąć, gdyż potencjalnych kandydatek na matkę tego władcy było więcej, a w dodatku nawet ojciec nie był pewny.

Wszelkie wątpliwości miały rozstrzygnąć badania genetyczne przeprowadzone przez zespół naukowców z Egiptu, Niemiec i Włoch, w którym najgłośniejszą postacią był były szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.

Zaprezentowane w 2010 r. analizy wskazały, że Tutanchamon był synem Echnatona oraz jego siostry, której imię niestety nie jest nam znane, choć jej mumia zachowała się (to tzw. Młodsza Dama z grobowca KV35). Takie wyniki badań genetycznych obalały hipotezę, że mogła to być Nefretete, gdyż nie istnieją żadne dowody pozwalające przypuszczać, że była ona siostrą Echnatona.

Marc Gabolde uważa jednak, że badania te w żadnym razie nie zdyskwalifikowały Nefretete jako matki Tutanchamona. Podczas wykładu na Harvardzie francuski badacz przedstawił hipotezę wedle której Nefretete była kuzynką Echnatona, a jej geny robią wrażenie „siostrzanych” na skutek trwających przez trzy pokolenia małżeństw między kuzynostwem pierwszego stopnia.

Jeśli francuski egiptolog ma rację, to Młodsza Dama z grobu KV35 jest od dawna poszukiwaną mumią słynnej królowej.

O hipotezie francuskiego badacza poinformowała Harvard Gazette.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,91 na 6)
Loading...