Anglicy znaleźli króla

W centrum Leicester archeolodzy znaleźli kości króla Ryszarda III, który zginął w 1485 r. w bitwie pod Bosworth. Jego zmasakrowane, nagie szczątki leżały w byle jak wykopanym dole. Bez całunu ani trumny.

Szkielet Ryszarda III

Szczątki króla w grobie. Fot. University of Leicester

Ryszard III był ostatnim królem z rodu Plantagenetów i ostatnim władcą Anglii, który zginął w bitwie. 32-letni monarcha poległ 22 sierpnia prowadząc desperacką szarżę niewielkiego oddziału na orszak swego wroga Henryka Tudora. Przegrał w dużej mierze na skutek zdrady ze strony kilku wielmożów, którzy przed bitwą zapewniali, że przyjdą z pomocą. Jednak podczas walki obrócili się przeciwko niemu, a po bitwie pogiętą koronę Ryszarda ofiarowali Henrykowi. Tak zakończył się trwający 30 lat krwawy konflikt o angielski tron znany jako Wojna Dwóch Róż.

Zwycięzcy odarli ciało Ryszarda ze zbroi i ubrań, po czym zawieźli do Leicester, gdzie wystawili na widok publiczny. Potem zakopali je w nieoznaczonym grobie na terenie klasztoru franciszkanów. Kilkadziesiąt lat później zakon rozwiązano, a klasztor zburzono. W ten sposób zaginęły wszelkie informacje o dokładnym miejscu pochowania władcy.

Ryszard III pod Bosworth

Ryszard III w ostatnich chwilach życia, James William Edmund Doyle, 1864

W sierpniu 2012 r. archeolodzy z University of Leicester pod kierunkiem Richarda Buckleya i we współpracy z władzami miasta oraz Richard III Society zaczęli wykopaliska na parkingu, który znajduje się w miejscu dawnego klasztoru. Natrafili na ruiny siedziby franciszkanów, a także szkielet osoby ze skrzywionym kręgosłupem, noszący ślady licznych obrażeń. Szczątki leżały w byle jak wykopanym, ciasnym grobie. Archeolodzy nie znaleźli żadnych śladów ubrań, całunu, trumny ani przedmiotów osobistych. Ułożenie ramion sugerowało za to, że zmarły miał skrępowane ręce.

Szczątki te od razu doskonale pasowały do historycznych relacji, ale przez kolejne miesiące naukowcy prowadzili szczegółowe interdyscyplinarne badania, by mieć pewność. Dziś rano ogłosili wyniki swojej pracy.

Czaszka Ryszarda III

Czaszka Ryszarda III. Fot. University of Leicester

Badania antropologiczne ujawniły, że szkielet należy do mężczyzny mającego 172 cm wzrostu i drobną, prawie żeńską budowę ciała, który w wieku pokwitania nabawił się poważnego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy), a w chwili śmierci miał nie mniej niż dwadzieścia kilka lat i nie więcej niż trzydzieści kilka.

– Szkielet ma liczne rzadkie cechy: drobną budowę, skoliozę i liczne ślady po zadanych ciosach. Wszystko to bardzo mocno pasuje do historycznych informacji o życiu i okolicznościach śmierci króla. Dowody uzyskane z badań szkieletu dają bardzo mocne podstawy do identyfikowania szczątków jako Ryszarda III – powiedziała osteoarcheolog dr Jo Appleby.

Ryszard III

Portret Ryszarda III z XV/XVI w.

Ale to nie jedyny dowód, jaki naukowcy z Leicester mają na poparcie identyfikacji. Dzięki badaniom genealogicznym znaleźli dwie osoby będące współczesnymi krewnymi władcy w linii żeńskiej. Jedną z nich jest urodzony w Kanadzie wytwórca mebli Michael Ibsen. Druga osoba wolała zachować anonimowość. Genetyk dr Turi King stwierdziła, że próbka pobrana ze szkieletu pasuje do DNA obu tych osób. A jak ujawnili badacze chodzi w tym wypadku o stosunkowo rzadką sekwencję DNA mitochondrialnego. Naukowcy pracują jeszcze nad przeprowadzeniem podobnych analiz w linii męskiej.

Specjaliści z University of Leicester wykonali również datowanie radiowęglowe, które wykazało, że pochówek pochodzi z końca XV w. albo początków XVI w. Analizy izotopowe samego szkieletu wskazały zaś, że zmarły miał dietę bogatą w białka, w tym z dużym udziałem owoców morza. To wskazuje na osobę mającą bardzo wysoki status społeczny.

Szkielet jasno pokazuje, że zwolennicy Tudora brutalnie obeszli się z ciałem władcy. Na kościach Ryszarda badacze znaleźli ślady aż 10 ran. Władca otrzymał m.in. liczne ciosy w czaszkę, z czego dwa – zadane mieczem i bronią podobną do halabardy – były na tyle mocne by spowodować śmierć. Wiele ran zadano najpewniej po śmierci króla i zdjęciu zbroi. Ślady na miednicy wskazują np., że ktoś pchnął władcę w pośladek długim nożem bądź mieczem. Jak tłumaczą badacze, takie traktowanie ciał zabitych wrogów nie było wówczas niczym niezwykłym.

Komunikat prasowy University of Leicester.

Aktualizacja, maj 2013 r.

W brytyjskim magazynie naukowym „Antiquity” ukazał się artykuł prezentujący wyniki wykopalisk, które doprowadziły do znalezienia szkieletu Ryszarda III.

Richard Buckley, Mathew Morris, Jo Appleby, Turi King, Deirdre O’Sullivan and Lin Foxhall, ‚The king in the car park’: new light on the death and burial of Richard III in the Grey Friars church, Leicester, in 1485, , Volume: 87 Number: 336 Page: 519–538

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 25, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...