Kolejny kandydat na przodka ptaków

Miał zaledwie 30 cm długości i pióra, ale nie potrafił jeszcze latać. Eosinopteryx to kolejny dinozaur, który bardzo przypomina ptaka.

Eosinopteryx

Artystyczna rekonstrukcja Eosinopteryx. Rys. Royal Belgian Institute of Natural Sciences

Ten niewielki gad żył około 140 mln lat temu. Jedyny jego szkielet (ale za to kompletny) paleontolodzy znaleźli w prowincji Liaoning (północno-wschodnie Chiny).

Eosinopteryx na pierwszy rzut oka wygląda jak ptak, ale to tylko pozory. Jego skrzydła były za małe, by mógł aktywnie latać, szkielet nie był jeszcze dostosowany do skutecznego machania przednimi kończynami, a upierzenie ogona było zdecydowanie zbyt ubogie, by dawało jakieś korzyści w powietrzu.

Zdaniem badaczy maluch był za to świetnym biegaczem. Sugeruje to budowa jego nóg i palców. Szybkiemu bieganiu najpewniej sprzyjały również małe skrzydła. Eosinopteryx żył w zalesionym, bagnistym terenie.

Zdaniem Garetha Dyke’a z University of Southampton (Wielka Brytania), współautora artykułu prezentującego odkrycie na łamach „Nature Communications”, Eosinopteryx to kolejny dowód ma to, że początki ptasiego rodu są skomplikowane i uznawanie za przodka ptaków słynnego Archaeopteryx było zdecydowanie przedwczesne.

Odkryty w XIX w. Archaeopteryx był niegdyś uznawany za praptaka i przodka współczesnych ptaków. Było to zrozumiałe założenie, gdyż miał wiele cech ptasich. Jednak w ostatnich dekadach badacze natrafili na wiele skamieniałości pierzastych teropodów (dwunożnych, mięsożernych dinozaurów) i to wśród nich zaczęto dopatrywać się początków ptaków. Eosinopteryx, który również jest teropodem (z rodziny troodonów), jest więc potwierdzeniem, że ptakopodobnych dinozaurów było bardzo dużo. Tak dużo, że zapewne nigdy nie uda się ustalić, który z nich dał początek ptakom.

Pascal Godefroit, Helena Demuynck, Gareth Dyke, Dongyu Hu, François Escuillié & Philippe Claeys, Reduced plumage and flight ability of a new Jurassic paravian theropod from China, Nature Communications 4, Article number: 1394 doi:10.1038/ncomms2389

Komunikat University of Southampton

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...