Australia nie tak bardzo izolowana

Badania genetyczne dostarczyły pierwszych dowodów na to, że jakaś grupa ludzi dotarła do Australii trochę ponad 4 tys. lat temu.

zoom

Przybysze z Indii mogli dotrzeć do Australii jedynie drogą morską. Fot. Gunter Senft/MPI for Psycholinguistics

Przodkowie współczesnych Aborygenów przybyli do Australii co najmniej 45 tys. lat temu. Z danych, którymi nauka dotychczas dysponowała, wynikało, że od tego momentu, aż do europejskiej kolonizacji w XIX w., Australia była izolowanym lądem i nie osiedlali się tam żadni nowi przybysze.

Międzynarodowy zespół genetyków ogłosił właśnie na łamach czasopisma PNAS, że natrafił na dowody istotnego przepływu genów od mieszkańców Indii do rodowitych Australijczyków, do którego doszło około 4230 lat temu.

Ślady tego zdarzenia badacze znaleźli dzięki analizom różnorodności genetycznej 344 mieszkańców Australii, Nowej Gwinei, południowo-wschodniej Azji, Indii, Chin i USA. Okazało się, że jedna dziesiąta Aborygenów, których DNA analizowano ma genetyczną domieszkę z Indii.

Co ciekawe, uzyskana przez genetyków data zbiega się z wieloma zmianami w Australii, których ślady odkrywali dotąd archeolodzy. Właśnie około 4 tys. lat temu w Australii pojawiły się pierwsze mikrolity (bardzo małe kamienne narzędzia), psy dingo, a także nowe sposoby wykorzystywania roślin. – Możliwe, że te zmiany były związane z wykrytą przez nas migracją – mówi Irina Pugach z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku (Niemcy), główna autorka badań.

Naukowcy uzyskali również ciekawe informacje dotyczące przybycia do Australii przodków tamtejszych Aborygenów. Są to dowody wskazujące na wspólne pochodzenie mieszkańców Australii, Nowej Gwinei i ludu Mamanwa – negrytów z Filipin. Zdaniem badaczy populacje te wywodzą się najpewniej od jednej z pierwszych grup ludzi, którzy wyszli z Afryki i wędrowali szlakiem południowym (czyli wzdłuż wybrzeży Oceanu Indyjskiego).

Z badań wynika, że te trzy populacje rozdzieliły się około 36 tys. lat temu. Tak bardzo wczesne oddzielenie się mieszkańców Australii i Nowej Gwinei jest niespodzianką, gdyż dotąd sądzono, że doszło do tego około 8 tys. lat temu, gdy ocean zalał most lądowy łączący niegdyś te ziemie.

Irina Pugach, Frederick Delfin, Ellen Gunnarsdóttir, Manfred Kayser, Mark Stoneking, Genome-wide data substantiate Holocene gene flow from India to Australia, PNAS, Published online before print January 14, 2013, doi: 10.1073/pnas.1211927110

Komunikat prasowy Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...