Najstarsze przedstawienie faraona

Najstarsze znane przedstawienie władcy Egiptu odkryto na pustynnych skałach w południowym Egipcie.

Ryt w Nag el-Hamdulab przedstawiający zdaniem badaczy rzeczną procesję religijną, w której uczestniczy władca całego Egiptu. Fot. Yale University

Ryt znajduje się w Nag el-Hamdulab, około 6 kilometrów od tamy w Asuanie. Przedstawia króla najpewniej podczas rzecznej procesji. Jak przyznała w rozmowie z Discovery News Maria Carmela Gatto, egiptolog z Yale University nie można określić, którego wczesnego władcę Egiptu ukazano na skale.

Styl przedstawień sugeruje, że ryty powstały około 3200-3100 lat p.n.e. W tym czasie rządził m.in. Narmer, pierwszy król, który połączył południowy i północny Egipt.

Znane są co prawda starsze wizerunki królów znad Nilu, ale byli to władcy lokalni, którzy nie kontrolowali całego Egiptu. Tymczasem ryt jest zdaniem prof. Johna Darnella z Yale najstarszym dającym się wydatować przedstawieniem, na którym władca ma jedną z koron całego Egiptu (jest to tzw. Biała Korona, która symbolizowała władzę nad południową częścią państwa).

Ryty z Nag el-Hamdulab odkrył już w 1890 r. archeolog Archibald Sayce, ale przez ponad wiek nie poświęcono im bliższej uwagi. Gatto zainteresowała się nim w 2008 r., gdy zobaczyła jeden z rysunków Sayce’a.

Gdy dotarła na miejsce okazało się, że jest to rozległa naskalna galeria, która przedstawia sceny polowania, wojny i święta odbywającego się na wodzie.

Największa ze scen, która ma ponad 3 metry szerokości, ukazuje 5 łodzi. Jedna z nich wiezie władcę trzymającego berło i noszącego Białą Koronę. Za władcą stoi sługa z wachlarzem, a przed nim widać psa oraz dwie osoby niosące królewskie symbole.

Na dole tego przedstawienia widać łódź z dekorowaną kabiną, która zdaniem badaczy może być świątynią, a czyniąc jednostkę „boską łodzią”.

Zdaniem badaczy cała scena pokazuje moment, gdy religijne procesje okresu predynastycznego zamieniły się w triumfalną podróż władcy po kraju, podczas której zbierał on podatki. Sugeruje to bardzo krótka inskrypcja hieroglificzna, która najpewniej odnosi się do procesji ku czci Horusa.

Amerykańscy badacze uważają, że ryty mogą być najstarszym dowodem zbierania podatków, jaki znamy z Egiptu, a także pierwszym świadectwem ekonomicznej kontroli króla nad Egiptem. Niezwykle istotne jest również to, że ryty znajdują się na pograniczu Egiptu i Nubii. Najpewniej więc świadczą również o ekonomicznej władzy pierwszych faraonów nad tą drugą krainą.

O badaniach rytów naukowcy poinformowali na łamach Antiquity.

Stan Hendrick, John Coleman Darne, Maria Carmela Gatto, The earliest representations of royal power in Egypt: the rock drawings of Nag el-Hamdulab (Aswan), Antiquity, Volume: 86 Number: 334 Page: 1068–1083

Galeria zdjęć w Antiquity. Jeśli chcecie lepiej obejrzeć scenę z faraonem to zajrzyjcie do zalinkowanego w tekście materiału z Discovery, gdzie jest ona dobrze ukazana.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...