Kolejne anglosaskie kosztowności ze Staffordshire

Archeolodzy znaleźli 90 zabytków należących do wspaniałego anglosaskiego skarbu ze Staffordshire.

Garść zabytków znalezionych w 2009 r. Widać m.in. złote jelce i głowice mieczy, końcówkę nosa z hełmu przedstawiającą zapewne koński łeb, pogięty złoty krzyż, mtalowy pasek z biblijną inskrypcją, a także element identyfikowany jako osłona policzka z hełmu (duży przedmiot z lewej). Teraz archeolodzy znaleźli drugą taką osłonę. Zdjęcia na licencji Creative Commons. Autor: David Rowan, Birmingham Museum and Art Gallery

To była jednak z największych sensacji archeologicznych 2009. Angielski poszukiwacz skarbów – Terry Herbert – natrafił przypadkiem na skarb z około VIII w. złożony z wielu pięknych wyrobów jubilerskich, w tym m.in. ozdób mieczy.

Łącznie z pola w miejscowości Ogley Hay wydobyto ponad 3900 zabytków, z czego ogromną część stanowią bardzo małe skrawki metalu ważące czasami nawet poniżej 1g. Przedmioty były rozrzucone na terenie o powierzchni 90 m. kw.

W tym roku grupa miejscowych archeologów udała się na to samo pole wkrótce po jego zaoraniu, by sprawdzić, czy ziemia nie oddała nowych zabytków. Choć pole było już badane kilka razy to wyprawa zakończyła się sukcesem. Przeszukanie pola, m.in. z użyciem wykrywaczy metali, pozwoliło znaleźć 90 nowych fragmentów skarbu, które dotąd najpewniej leżały zbyt głęboko, by dało się je wykryć. Wśród znalezionych przedmiotów najcenniejszy jest element identyfikowany jako osłona policzka przytwierdzona niegdyś do hełmu. Co ważne prawie identyczną osłonę znaleziono na polu trzy lata temu.

Zdjęcia nowych elementów skarbu można obejrzeć w Past Horizons. Dużo więcej o skarbie napisałem ponad rok temu w artykule Skarb ze Staffordshire (Ogley Hay) niechętnie ujawnia swoje sekrety.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...