Najciekawsze odkrycia 2012 roku według magazynu Archaeology

Jak w każdy grudzień najbardziej znany magazyn archeologiczny, amerykańskie Archaeology, opublikował listę 10 najciekawszych odkryć mijającego roku. Kolejność w ramach dziesiątki jest przypadkowa.

Maski Boga Słońca z El Zotz

W majańskim mieście El Zotz w Gwatemali archeolodzy odsłonili serię masek przedstawiających różne fazy Słońca. Płaskorzeźby pokrywające ściany świątyni El Diablo przedstawiają również Wenus i inne planety.

Więcej w Archaeology.

Neandertalska medycyna

Specjalistyczne analizy chemiczne i molekularne mikroskamieniałości z neandertalskich zębów znalezionych w jaskini El Sidrón (północna Hiszpania) dostarczyły dowodów wskazujących na używanie roślin leczniczych przez naszych wymarłych kuzynów.

Więcej w Archeowieściach

Pierwsze użycie trucizny

W jaskini Border w Afryce Południowej odkryto najstarsze ślady używania przez ludzi trucizny. Analizy chemiczne wykazały obecność zabójczej substancji – najpewniej kwasu rycynolowego pozyskiwanego z nasion palm – na ponacinanym drewienku sprzed 24 tys. lat, które prawdopodobnie służyło do jej nakładania.

Więcej w Archeowieściach.

Zabytki z jaskini Border. Literą B oznaczono drewienko do nakładania trucizny (24,5-24 tys. lat) Fot. Uniwersytet Witwatersrand

Masowy pochówek w stolicy Azteków

W pozostałościach najświętszego miejsca Azteków, czyli kompleksu Templo Mayor, który znajduje się w centrum miasta Meksyk, meksykańscy archeolodzy natrafili na grób kobiety otoczony setkami ludzkich kości, wśród których było m.in. aż 250 żuchw i 45 czaszek.

Więcej w Archeowieściach

Obóz wojsk Juliusza Cezara w Galii

Najstarszą rzymską fortyfikację na terenie Niemiec odkryli Niemieccy archeolodzy w okolicach Trewiru. Znalezione zabytki wskazują, że należał on do wojsk Juliusza Cezara.

Więcej w Archeowieściach

Najstarsze naskalne ryty w Europie

W schronisku skalnym Abri Castanet w departamencie Dordogne (Francja) odkryto najstarsze ryty naskalne w Europie. Przedstawiają one zdaniem badaczy kobiece łona i mają około 37 tys. lat.

Więcej w Archeowieściach

Płaskorzeźba z Abri Castanet przedstawiająca kobiece łono. Fot. Raphaëlle Bourrillon

Najstarsza ceramika świata

Wykonane właśnie datowania zabytków dokonanych w poprzednich latach w jaskini Xianrendong w prowincji Jiangxi wykazały, że znalezione tam ceramiczne skorupy mają około 19-20 tys. lat temu. To najstarszy dowód używania ceramicznych naczyń, które jak widać zaczęto wytwarzać na długo przed pojawieniem się rolnictwa.

Więcej w Archaeology.

Mumie à la Frankenstein ze Szkocji

Na wyspie South Uist w Hebrydach Zewnętrznych u wybrzeży Szkocji archeolodzy znaleźli cztery naturalnie zmumifikowane szkielety ludzkie. Badania wykazały, że dwa szkielety były złożone ze szczątków różnych osób.

Więcej w Archeowieściach

Skarb z Kiryat Gat

Skarb monet i biżuterii z czasów powstania Bar Kochby (132-135 n.e.) znaleziono na dziedzińcu starożytnego budynku w regionie Kiryat Gat w Izraelu.

Więcej w Archaeology.

Najstarsza egipska łódź pogrzebowa

Szczątki drewnianej łodzi pogrzebowej odkrył w Abu Rawasz egiptolog Yann Tristant. Łódź ma 6 metrów długości i 4950 lat, a więc jest najstarszym takim zabytkiem, jaki dotąd odkryto. Badacz dokonał odkrycia dzięki lekturze raportów dawnych wykopalisk z Abu Rawasz wspominających o zagadkowej drewnianej podłodze w pobliżu badanej mastaby.

Więcej w Archaeology.