Jak wikingowie zabijali czas

Wedle powszechnych wyobrażeń o Skandynawach epoki wikingów ich ulubionymi rozrywkami były mordy, rabunki i uczty, podczas których nie żałowali sobie alkoholu. Wizja taka nie jest bynajmniej bezpodstawna. Warto jednak wiedzieć, że średniowieczni Skandynawowie mieli też inne rozrywki.

„No dobra panowie, rozbijamy wroga, a potem idziemy na ten pokaz pantomimy”. Fot. Antony McCallum, Creative Commons

O tym, jak dawni Skandynawowie zabijali czas, opowiedział serwisowi „Science Nordic„, Leszek Gardeła, polski archeolog, który zajmuje się dziejami wczesnośredniowiecznej Skandynawii oraz Słowiańszczyzny i pracuje w islandzkim Centrum Kultury i Średniowiecza Snorrastofa. Świat wikińskich rozrywek odtwarza za pomocą źródeł archeologicznych i ostrożnej analizy sag.

Z dawnych źródeł pisanych wynika, że mężczyzna idealny tamtych czasów był silny i zręczny. Różnego rodzaju gry stanowiły część jego treningu. Nic więc dziwnego, że wiele z nich było dość brutalnych i miało na celu przede wszystkim zademonstrowanie siły fizycznej

– Gry były często brutalne i czasami kończyły się nawet poważnymi ranami albo śmiercią uczestników – powiedział Leszek Gardeła „Science Nordic”. Z sagi o Grettirze Ásmundarsonie wynika, że jedną z takich popularnych na Islandii gier były zapasy. Mężczyźni udowadniali też swoją siłę podnosząc kamienie.

Skandynawowie grywali również w piłkę, aczkolwiek zasady tej gry nie są nam znane. Ze wzmianek w sagach wiadomo jedynie, że podczas gry dochodziło do kontaktu fizycznego, a czasami używano też drewnianych kijów.

Takie gry i zawody nie były jedynie zabawą. W sadze o Egillu Skallagrımssonie jest opowieść o pojedynku mającego 12 lat głównego bohatera ze sprawniejszym, choć o rok młodszym, przeciwnikiem. Wściekły z powodu porażki Egill zaatakował zwycięzcę pałką, a następnie zadał śmiertelny cios toporem.

– To była niezwykle brutalna epoka, a ludzi podchodzili do gier bardzo emocjonalnie – komentuje Gardeła.

Wspaniałe szachy z Lewis powstały co prawda najpewniej już po zakończeniu epoki wikingów, ale są jednym z najbardziej imponujących dowodów na dużą popularność gier planszowych wśród średniowiecznych Skandynawów. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Christian Bickel

Nie brakowało jednak mimo wszystko rozrywek wymagających nie siły mięśni, ale mocy intelektu. Archeolodzy często znajdują dowody na dość powszechną obecność gier planszowych w życiu dawnych Skandynawów. Gry takie pojawiają się również w sagach. Zdaniem Gardeły biegłość w grach planszowych była bardzo ważna dla osób chcących odgrywać ważną rolę w społeczeństwie. Świadczyła bowiem o inteligencji i umiejętności rozwiązywania strategicznych problemów.

– Umiejętności nabyte dzięki takim grom mogły być także użyte w prawdziwym życiu – zapewnia Gardeła.

Do ulubionych rozrywek Skandynawów należało też oczywiście ucztowanie oraz konkursy w piciu alkoholu, podczas których najczęściej lano piwo i miód, ale zdarzało się również i wino. W tych zakrapianych rozrywkach często uczestniczyły też dorosłe kobiety, podczas gdy w przypadku innych były najczęściej jedynie widzami.

W świecie wikingów nie brakowało również miejsca dla muzyki i pantomimy.

Więcej informacji o rozrywkach średniowiecznych Skandynawów można znaleźć w artykule

Gardeła L. (2012) What the Vikings did for fun? Sports and pastimes in medieval northern Europe, World Archaeology 44(2), 234-247.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,28 na 6)
Loading...