Pochówek antywampiryczny z Bydgoszczy

XVI-wieczny szkielet z kamieniem na klatce piersiowej odkryto przy pl. Teatralnym w Bydgoszczy. To świadectwo dawnego strachu przed wampirami.

Jak informuje Gazeta Wyborcza w bydgoskim dodatku, pierwsi na kości natrafili robotnicy. Wezwani archeolodzy rozpoczęli badania, podczas których znaleźli 36 szkieletów (w tym kilkanaście dziecięcych) na powierzchni zaledwie 5 metrów kwadratowych.

Obecność ludzkich kości w tym rejonie miasta nie była dla archeologów zaskoczeniem. Od XV do XVIII w. znajdował się tu cmentarz przyparafialny nieistniejącego już kościoła Karmelitów. Jednak na badaczy czekała pewna niespodzianka.

– Co najmniej dwa XVI-wieczne pochówki mają charakter antywampiryczny – powiedział „Gazecie Wyborczej” Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej w Bydgoszczy.

Jeden szkielet miał monetę włożoną do ust. Drugi miał na piersi okazały kamień. W dodatku sposób ułożenia kości wskazuje, że ciało skrępowane było sznurami. Takie zabiegi wynikały z tego, że ludzie obawiali się iż zmarli ci mogą wstać z grobu i nękać żywych.

Pochówki antywampiryczne są dość często znajdywane w Polsce (polecam tekst: Antywampiryczne praktyki z polskich Karpat. Jednak takie praktyki zdarzały się również w innych krajach. W ostatnich latach pochówki takie znaleziono m.in. we Włoszech i w Irlandii.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 4,55 na 6)
Loading...
Tags: