Prehistoryczne palenisko spod gorzowskiego muzeum

Na palenisko z okresu kultury łużyckiej natrafili robotnicy podczas remontu ul. Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. To dowód, że w tym miejscu istniała jedna z wielu osad rozsianych w tym okresie na obszarze obecnego Gorzowa.

Palenisko, którego wiek określono na ok. 3 tys. lat, znajdowało się na wysokości bramy Muzeum Lubuskiego, w miejscu, gdzie było przejście dla pieszych – poinformował PAP kierownik działu archeologii muzeum w Gorzowie Stanisław Sinkowski.

– Znaleźliśmy w nim przepalone kamienie, kawałki węgli drzewnych i pozostałości ceramicznych naczyń – powiedział PAP Sinkowski.

Relikt osady łużyckiej ujrzał światło dzienne po tym, jak robotnicy remontujący ulicę zerwali jej starą nawierzchnię i zaczęli wykonywać wykop pod podbudowę nowej. Po zbadaniu paleniska będą w tym miejscu kontynuowane prace budowlane.

W minionych latach na terenie Gorzowa i w jego sąsiedztwie odkryto kilka podobnych palenisk, co świadczy o bogatej przeszłości tych terenów.

Okazuje się, że przed kilkoma tysiącami lat były one chętnie zamieszkiwane. Lasy, duża rzeka i żyzna ziemia w jej dolinie zachęcały do osiedlania się. Potwierdzeniem tego są pozostałości wielu osad, które przy różnych okazjach odnajdowane są do dzisiaj.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 4,75 na 6)
Loading...