Odkryli miejsce śmierci Cezara

Podczas badań archeologicznych w pozostałościach Kurii Pompejusza odkryto betonową konstrukcję, którą August umieścił w miejscu śmierci Juliusza Cezara.

Ruiny w Torre Argentina. Fot. Antonio Monterroso/CSIC

Betonowa konstrukcja ma trzy metry szerokości i dwa metry wysokości. August, adoptowany syn Cezara i pierwszy cesarz Rzymu, kazał ją tam wykonać, by potępić zabójstwo, do którego doszło w 44 r. p.n.e.

Odkrycie potwierdza historyczne przekazy, że zamachowcy zasztyletowali słynnego wodza w najniższej części kurii, gdy przewodniczył posiedzeniu rzymskiego senatu. Ruiny Kurii Pompejusza, czyli budynku, w którym obradował wówczas senat, znajdują się w miejscu zwanym obecnie Torre Argentina, w historycznym centrum Rzymu.

– Zawsze wiedzieliśmy, że Juliusz Cezar zginął 15 marca 44 r. p.n.e. w Kurii Pompejusza, gdyż taki był przekaz starożytnych tekstów, ale jak dotąd nie mieliśmy na to żadnych materialnych dowodów – mówi Antonio Monterroso z Hiszpańskiej Narodowej Rady Badawczej (CSIC), której badacze prowadzą wykopaliska w Torre Argentina.

Ze starożytnych tekstów wynika, że po dokonanym przez część senatorów zamachu kurię zamknięto i stała się ona czymś w rodzaju mauzoleum z prostokątną konstrukcję ulokowaną dokładnie w tym miejscu, w którym Cezar padł na ziemię.

Komunikat prasowy CSIC

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,87 na 6)
Loading...
Tags: ,