Kolejny praworęczny neandertalczyk

Najnowsze analizy neandertalskiego szkieletu zwanego Regourdou dostarczają nowych dowodów na to, że większość neandertalczyków była – tak jak my – praworęczna. A to mówi całkiem sporo o ich mózgu.

Żuchwa Regourdou. Fot. P Sémal, Royal Belgian Institute of Natural Sciences, Brussels, Creative Commons, PLoS ONE

Regourdou to jeden z najbardziej kompletnych neandertalskich szkieletów. Znaleziono go w 1957 r. w zawalonym schronisku skalnym położonym niecałe 300 m od słynnej jaskini Lascaux we Francji.

Już wiele lat temu badania szkieletu wykazały, że ma dużo silniej zbudowane kości prawego ramienia, co jest w miarę mocną wskazówką praworęczności.

Międzynarodowy zespół badaczy przeprowadził właśnie ponowne analizy szkieletu, próbując znaleźć więcej dowodów praworęczności. Tym razem naukowcy analizowali nie tylko kości ramion, ale przyjrzeli się też zębom Regourdou.

Neandertalczycy (podobnie zresztą jak my) używali zębów jako „trzeciej ręki” pomagając sobie nimi podczas wielu czynności. Na skutek tych działań na zębach pozostawały charakterystyczne mikrorysy. Ich analiza pozwala badaczom ustalić, która ręka była dominująca.

– Badaliśmy już wcześniej rysy na zębach neandertalczyków, ale były to pojedyncze, izolowane okazy albo tkwiące w szczękach niepowiązanych z żadnym szkieletem – mówi prof. David Frayer z uniwersytetu w Kansas. – Teraz mieliśmy po raz pierwszy okazję sprawdzić rysy na zębach w powiązaniu z budową szkieletu.

Analizy kości oraz ułożenia rys na zębach przekonały badaczy, że bez wątpienia Regourdou był osobnikiem praworęcznym. W ocenie Fayera z 18 przeanalizowanych dotąd pod tym kątem skamieniałości neandertalczyków aż 16 należy do osób praworęcznych. Daje to 89 proc., podczas gdy w przypadku naszego gatunku praworęczne jest około 90 proc. osób. Choć więc próbka jest wciąż mała, to dość mocno wskazuje ona na to, że pod tym względem neandertalczycy byli tacy jak my.

Większa sprawność jednej ręki jest wyjątkową cechą ludzi. Jest ona związana z lateralizacją funkcji mózgu, czyli sytuacją, gdy każda z półkul tego organu ma swoją specjalizację. Prawe ramię jest kontrolowane przez lewą półkulę, tak więc praworęczność świadczy o dominacji tej części mózgu. A jako że jest ona odpowiedzialna m.in. za mowę, to praworęczność neandertalczyków może być efektem dużych zdolności językowych tych ludzi. Tym samym jest to kolejny argument za tym, że neandertalczycy mogli całkiem sprawnie posługiwać się mową.

Na zdjęciu z prawej: Kompletny szkielet Regourdou. Fot. Collections Ville de Périgueux, Musée d’Art et d’Archéologie du Périgord: Inv. 85.3., Creative Commons, PLoS ONE

Wyniki badań ukazały się w PLOS ONE.

Volpato V, Macchiarelli R, Guatelli-Steinberg D, Fiore I, Bondioli L, et al. (2012) Hand to Mouth in a Neandertal: Right-Handedness in Regourdou 1. PLoS ONE 7(8): e43949. doi:10.1371/journal.pone.0043949

Komunikat Uniwersytetu Kansas

Polecam też: Tajemnica neandertalskiej prawicy

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 5,77 na 6)
Loading...