Scott płynął nim na Antarktydę. Teraz znaleźli wrak

U południowych wybrzeży Grenlandii odkryto wrak okrętu „Terra Nova”, na którym Robert Falcon Scott wyruszył na podbój Bieguna Południowego.

„Terra Nova” w grudniu 1910 r.

Odkrycia dokonano po części przypadkowo podczas testów urządzeń okrętu badawczego R/V Falkor należącego do Schmidt Ocean Institute, które miały miejsce 11 lipca tego roku. Wybierając rejon testów badacze mieli co prawda świadomość, że „Terra Nova” zatonęła w tej okolicy. Jednak dużo większe znaczenie miało dla nich zróżnicowane ukształtowanie dna, gdyż pozwalało na bardzo dobre przetestowanie sonarów i oprogramowania do mapowania dna na podstawie zgromadzonych danych.

Podczas analizy uzyskanych materiałów uwagę badaczy przykuła jedna z wypukłości mająca 57 m długości. Tyle samo miała właśnie „Terra Nova”. Dokładniejsze pomiary potwierdziły, że może to być wrak. By uzyskać ostateczne dowody naukowcy spuścili na dno dwie kamery przymocowane do metalowej ramy z wodoodpornymi latarkami. Wkrótce potem zobaczyli pozostałości drewnianego żaglowca. Porównania z historycznymi zdjęciami jednostki potwierdziły, że jest to „Terra Nova”. W celu ochrony wraku badacze nie podali jego dokładnej lokalizacji.

Statek zatonął u południowych wybrzeży Grenlandii we wrześniu 1943 r. zgnieciony przez lód. Był już wtedy bardzo leciwą jednostką, Zbudowano go w 1884 r. i używano do połowu fok i wielorybów. W 1909 r. zaczął się najsłynniejszy okres w życiu „Terra Nova”. Statek kupił Robert Falcon Scott, który szykował się właśnie do zdobycia Bieguna Południowego. Rok później popłynął nim na Antarktydę. Wyprawa zakończyła się tragicznie. Co prawda w styczniu 1912 r. Scott dotarł z towarzyszami na Biegun Południowy, ale na miejscu okazało się, że 5 tygodni wcześniej zdobyła go ekspedycja Norwega Roalda Amundsena. Zawiedziony Scott wyruszył z powrotem ku brzegom Antarktydy, ale zmarł w ostatnich dniach marca. Wcześniej umarli czterej jego towarzysze.

Po śmierci Scotta okręt odkupili jego poprzedni właściciele.

Poniżej filmy wykonane przez spuszczone na dno kamery.

Komunikat Schmidt Ocean Institute. Galeria zdjęć

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...