Starożytna pieczęć i biblijny siłacz

Pieczęć znaleziona w domostwie sprzed 3200 lat może mieć związek z jedną z najsłynniejszych biblijnych opowieści.

Pieczęć znaleziona w Beth Szemesz. Fot. Raz Lederman, Tel Beth Shemesh Excavations

Na podłodze jednego ze starożytnych domów w mieście Beth Szemesz archeolodzy z uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli niedawno pieczęć mającą 15 mm średnicy, na której widać człowieka walczącego wręcz z lwem.

Beth Szemesz leży 30 km na zachód od Jerozolimy między między biblijnymi miastami Zorah i Esztaol. W tym drugim urodził się biblijny siłacz Samson. Tam też wedle Biblii został pochowany. Miejsce znalezienia pieczęci skłania do spekulacji, że scena na niej przedstawia właśnie Samsona. Miał on bowiem pokonać lwa walcząc z nim gołymi rękoma.

Oczywiście pieczęć nie daje nam żadnych podstaw do uznawania Samsona za postać historyczną. Jednak zdaniem izraelskich badaczy odkrycie może oznaczać, że opowieść o Samsonie była znana w tym regionie już nawet 1200 lat p.n.e., czyli przed powstaniem monarchii Dawida i Salomona. Co ciekawe są to właśnie te czasy, w których wedle Biblii żył Samson

1200 lat p.n.e. region Beth Szemesz był miejscem, gdzie mieszały się kultury Kananejczyków, Filistynów i Izraelitów. Samson był Izraelitą, ale w opowieściach o jego życiu kluczową rolę grają Filistyni. Wśród nich biblijny siłacz szukał żony i oni też doprowadzili do jego śmierci.

Komunikat prasowy

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...