Pierwsze badania archeologiczne przy kościele w podtoruńskim Przecznie

Ekipa archeologów pod kierunkiem dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej, prof. UMK rozpoczęła 6 sierpnia badania archeologiczno-architektoniczne przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w oddalonym o 18 km od Torunia niewielkim Przecznie.

Przeczno – kościół i badający go archeolodzy

– Znajdująca się w centrum miejscowości świątynia jest pięknym przykładem małego kamiennego kościółka, pochodzącego z przełomu XIII i XIV stulecia. Miejsce to nigdy do tej pory nie było przedmiotem systematycznych badań archeologicznych. Celem właśnie rozpoczętych jest zbadanie fundamentów świątyni, rozpoznanie terenu dawnego cmentarza wokół kościoła oraz różnych przejawów szeroko pojętej kultury życia codziennego dawnego Przeczna – informuje Anna Cicha, doktorantka IA UMK.

Archeolodzy planują zbadanie krypty oraz przestrzeni pod prezbiterium, a także bliższego i dalszego otoczenia kościoła. W tej chwili pracują na zewnątrz świątyni, przy wieży znajdującej się w fasadzie zachodniej, gdzie badają jedną z kwater dawnego cmentarza oraz fundamenty budowli. Niebawem utworzą kolejny wykop – tym razem położony w znacznym oddaleniu od kościoła, tj. za murem cmentarnym, w przestrzeni pomiędzy świątynią a plebanią. Z kolei w przyszłym tygodniu rozpoczną prace we wnętrzu kościoła.

Do tej pory toruńscy archeolodzy rozpoznali siedem pochówków z nielicznymi elementami wyposażenia i stroju zmarłych oraz odsłonili znaczną część fundamentów wieży, jednej ze ścian i przypory kościoła.

O badaniach można na bieżąco czytać na blogu ekspedycji prof. Sulkowskiej-Tuszyńskiej pod adresem: www.archeologiajakub.wordpress.com

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 4,57 na 6)
Loading...