Młyn ze Szkotowa

Pozostałości dawnego młyna wodnego odsłonili archeolodzy w miejscowości Szkotowo (woj. warmińsko-mazurskie) na terenie dawnego majątku rodu Kostków.

Widok ogólny odsłoniętych pozostałości młyna. Fot. dzięki uprzejmości Bartłomieja Kaczyńskiego z ARCHEO-ADAM

Samo odkrycia młyna nie jest niespodzianką. Budowla była zaznaczona na starych mapach, a ukształtowanie terenu wskazywało, że jej pozostałości wciąż mogą być pod ziemią. Dlatego archeolodzy z pracowni ARCHEO-ADAM, Adama Mackiewicza, nie byli zdziwieni, gdy natrafili na belki. Prawdziwym zaskoczeniem okazały się ogromne ilości ceramiki ewidentnie pochodzącej z połowy XIV w. Tymczasem badacze uważali, że młyn powstał w XVI-XVII w. Wiadomo, że funkcjonował do XIX w.

Jeśli ceramika trafnie wyznacza moment założenia młyna, to jest to najstarsze znane młynowisko na Warmii i Mazurach i jedno z najstarszych na terenie Polski. Jednak sama ceramika nie oznacza jeszcze, że odsłonięte pozostałości budowli są równie stare. W celu poznania prawdziwego wieku drewnianych elementów badacze pobrali próbki, które będą poddane datowaniu dendrochronologicznemu.

Odsłonięte niedaleko ruin młyna pozostałości bruku kamiennego oraz pieca ceglanego z budynku gospodarczego. Fot. dzięki uprzejmości Bartłomieja Kaczyńskiego z ARCHEO-ADAM

Szkotowo leży 20 km od Pól Grunwaldu. – Wyjątkowości odkrytemu miejscu dodaje to, że mimo że są to Mazury, to młyn wodny należał przez 200 lat do wielkiego polskiego rodu Kostków – rodziny Jana Kostki dwukrotnego kandydata na tron polski oraz Św. Stanisława Kostki – opowiada Krzysztof Bucholski, właściciel terenu, na którym znajduje się młyn i inicjator badań archeologicznych.

– Wyjątkowości temu miejscu dodaje również zagadkowa nazwy wioski – Szkotowo (dawniej Scottaw). Możliwe, że upamiętnia ona średniowiecznych szkockich osadników, którzy tu zamieszkali. Kolejną zagadką jest znana ze starych map nazwa samego młyna – Patorra pochodząca prawdopodobne z hiszpańskiej Katalonii – dodaje Krzysztof Bucholski. Możliwe, że jest to nazwisko przybyłego z Hiszpanii młynarza. Wiadomo, że Jan Kostka bywał na dworze władcy tego kraju.

Zbliżenie pozostałości samego młyna. Fot. dzięki uprzejmości Bartłomieja Kaczyńskiego z ARCHEO-ADAM

Krzysztof Bucholski planuje odtworzyć w porozumieniu z konserwatorem zabytków dawny młyn i przekształcić go w lokalną atrakcję turystyczną.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: