Polacy na tropie hellenistycznej agory

W internecie zainaugurowała działalność nowa witryna poświęcona wykopaliskom Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego na Cyprze. Naukowcy i studenci z Zakładu Archeologii Klasycznej IA UJ rozpoczęli badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze w 2011 roku.

Odeon z II w. n.e. w Paphos. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: China Crisis

Polacy właśnie szykują się do kolejnego sezonu prac, który potrwa od połowy sierpnia do końca września. Skoncentrują się na badaniach w mieście Pafos, które, jako starożytna stolica Cypru, znana było jako Nea Pafos.

– Miasto Pafos było jednym z najważniejszych ośrodków grecko-rzymskiego Cypru, a jego sercem był rynek, czyli agora – wyjaśnia kierująca projektem prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

W wyniku wcześniejszych badań archeologa cypryjskiego Kyriakosa Nikolau przeprowadzonych w latach 1975-1978, zlokalizowano i częściowo przebadano agorę miasta z okresu rzymskiego.

Archeolodzy odsłonili liczne pozostałości architektoniczne. Były to prawdopodobnie sklepiki (tabernae) przy wschodnim portyku agory, liczne mury, ściany i podłogi, system wodno-kanalizacyjny z terakotowymi rurami, dwie cysterny do gromadzenia wody. Wszystkie te relikty datowane są najprawdopodobniej na trzy okresy: hellenistyczny (czyli czasy po Aleksandrze Wielkim), wczesno-rzymski i późno-rzymski.

Ponadto archeolodzy znaleźli ogromne ilości fragmentów naczyń ceramicznych – zarówno zastawy stołowej, naczyń kuchennych, jak i ceramiki transportowej (amfory do wina i oliwy). – Inne niesłychanie spektakularne odkrycia to przedmioty metalowe, wśród nich świetnie zachowana waga brązowa z odważnikiem w kształcie żołędzia, gwoździe i pineski, liczne monety czy żelazny miecz rzymski – wylicza kierowniczka badań.

– Ponieważ tradycje antyczne w zakresie urbanistyki były bardzo silne, jest bardzo prawdopodobne, że agora wcześniejszego miasta z okresu hellenistycznego znajdowała się poniżej agory rzymskiej. Jej odnalezienie stanowi główny cel naszych badań – mówi prof. Papuci-Władyka.

W pierwszym sezonie wykopaliskowym uczestniczyło 25 osób, wśród których byli pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Archeologii UJ oraz wolontariusze.

Pierwszy sezon badań naukowcy uznają za bardzo owocny, a jego rezultaty za niezwykle ważne naukowo i interesujące. Jednak nie można jeszcze potwierdzić, że odkryto agorę miasta hellenistycznego. Archeolodzy będą zamieszczać na bieżąco relacje z badań na nowo utworzonej witrynie internetowej projektu: www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl. Na podstronach już teraz można zapoznać się z profilami uczestników wykopalisk, historią i priorytetami projektu oraz galeriami fotograficznymi. Witryna dostępna jest również w pełnej wersji anglojęzycznej.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Oryginalny materiał ze zdjęciami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...