W Izraelu odkopują hellenistyczny port

Pozostałości największego i najważniejszego hellenistycznego portu na terenie dzisiejszego Izraela odkryto w mieście Akka.

Izraelski archeolog stojący na nabrzeżu sprzed około 2300 lat. Fot. Kobi Sharvit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Dotychczasowe badania pozwoliły ustalić, że port był używany w III w. p.n.e. Akka nosiła wówczas grecką nazwę Ptolemais. W 2009 r. izraelscy archeolodzy natrafili na zakrytą wodą sporą powierzchnię wyłożoną obrobionymi kamieniami. Początkowo znalezisko było dla archeologów zagadką. Niektórzy dopatrywali się w nim podłogi dużego budynku. Dopiero późniejsze odkrycie kamieni cumowniczych naprowadziło badaczy na właściwy trop.

Do naszych czasów z portu zachowało się nabrzeże z wmurowanymi wielkimi kamieniami z otworami, w których najpewniej tkwiły niegdyś pale do przywiązywania lin cumowniczych. Archeolodzy znaleźli również pozostałości kamiennej pochylni długości 8 m i szerokości 5 m. Jej obecność pozwala przypuszczać, że mógł to być port wojenny.

Dobrze zachowana ceramiczna misa znaleziona w pozostałościach portu. Fot. Kobi Sharvit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Oczywiście, nie zabrakło znacznie mniejszych zabytków. W mule pokrywającym dno portu leżały tysiące ceramicznych fragmentów, kilkadziesiąt kompletnych naczyń oraz różne wyroby z metalu. Wstępna analizy wskazała, że wiele naczyń pochodzi z wysp Morza Egejskiego (m.in. Rodos i Kos) oraz anatolijskich portów (np. Knidos).

Jeden z odkrytych kamieni cumowniczych. Fot. Kobi Sharvit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Archeolodzy odkryli też rozległe stosy obrobionych kamieni pochodzących najpewniej z dużych budowli. Zdaniem izraelskich badaczy sugerują one, że port został celowo zburzony. Kiedy do tego doszło, powinny ujawnić dalsze badania pozostałości.

Niestety archeolodzy nie mają szans odsłonić całego portu. Jego nabrzeże wchodzi bowiem pod mury miejskie zbudowane przez Turków.

Komunikat prasowy Israel Antiquities Authority.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...
Tags: ,