Średniowieczne biustonosze

Prace renowacyjne w tyrolskim zamku przyniosły zaskakujące odkrycie dotyczące dziejów damskiej mody.

Zamek Lengberg. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Johann Jaritz

Historia biustonoszy z miseczkami – jednego z najbardziej charakterystycznych elementów kobiecego stroju – była aż do teraz zaskakująco krótka. Pierwsze pojawiły się bowiem dopiero w drugiej połowie XIX w. w USA i we Francji. Biustonosze były wówczas tak nowatorskim pomysłem, że nawet rejestrowano je w urzędach patentowych. Znalezisko dokonane przez archeologów w zamku Lengberg w Austrii jasno pokazuje, że XIX-wieczne biustonosze nie były jednak aż tak bardzo nowatorskie.

Archeolodzy pojawili się w zamku w związku z szeroko zakrojoną renowacją budowli. W jednym z pokojów na drugim piętrze natrafili na wypełnioną różnymi śmieciami przestrzeń zwaną przez architektów pachą sklepienia. Wypełnisko tworzyły gałęzie, trawy, drewno, skóra (głównie w postaci butów) i tekstylia.

Wśród ogromnego zbioru 2700 tkanin (kompletnych części garderoby, jak i ich fragmentów) badacze znaleźli również cztery zdobione lniane biustonosze, które prezentują trzy różne typy. Dwa biustonosze są połączone z krótkimi koszulkami bez rękawów. Pozostałe dwa zdecydowanie bardziej przypominają współczesne biustonosze z miseczkami.

Częściowo zachowany średniowieczny biustonosz z zamku Lengberg po prawej. Z lewej bardzo podobny wyrób z lat 50. XX w. Fot. B. Nutz

Historia budynku wskazywała, że pachę wypełniono pod koniec XV w., gdy budowano drugie piętro. Zdaniem badaczy śmieci miały służyć jako izolacja, albo ułatwić wyrównanie podłogi.

Prowadząca badania archeolog Beatrix Nutz podkreśla, że dotąd nie było żadnych dowodów na istnienie biustonoszy z miseczkami przed XIX w. Dlatego też archeolodzy określając wiek zabytków nie zadowolili się samym ich znalezieniem w przestrzeni zamurowanej najpewniej w XV w. Przeprowadzili również datowania radiowęglowe próbek pobranych z dwóch biustonoszy, a także z trzech innych ubrań. Ich wyniki potwierdziły średniowieczne pochodzenie znalezionych tkanin.

Komunikat prasowy uniwersytetu w Innsbrucku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 5,18 na 6)
Loading...