Archeologiczny rekonesans w Gruzji

Pierwszy raz w historii polscy archeolodzy prowadzili badania w Gruzji [*uściślenie na końcu tekstu – WP]. W drugiej połowie czerwca wspólna ekspedycja Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi (Tbilisi State University) pod kierunkiem dr. Radosława Karasiewicz-Szczypiorskiego (Instytut Archeologii UW) i prof. Vakhtanga Licheli (Instytut Archeologii TSU) wykonała wstępny rekonesans na kilku stanowiskach na wybrzeżu Morza Czarnego.

Mury rzymskiego fortu w Gonio. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wojciech Bijok

W czasie pierwszego, inaugurującego sezonu, badania prowadzono bez użycia łopaty. – W rzymskim forcie Gonio na południe od Batumi przeprowadziliśmy badania geofizyczne i pomiary geodezyjne. Zespołem badawczym kierował prof. Krzysztof Misiewicz – mówi PAP dr Karasiewicz-Szczypiorski.

W ich wyniku ujawniono pod ziemią szereg interesujących anomalii. Kilka z nich zostanie wytypowanych jako cel wykopalisk w następnym sezonie.

Do Gruzji wybrała się również grupa nurków, uczestników studiów podyplomowych Archeologia Podwodna w Instytucie Archeologii UW. Zespołem kierowała Magdalena Nowakowska, która prowadziła rekonesans podwodny w okolicach ruin starożytnego miasta Petra w pobliżu Kobuleti.

– Wstępne rozpoznanie nie doprowadziło do odnalezienia na dnie dalszego ciągu ruin lub pozostałości antycznego portu. Spodziewamy się, że w kolejnych latach znacznie ciekawsze odkrycia przyniosą głębokie nurkowania na wrakach starożytnych u wybrzeży Gruzji. Szczególnie interesująco zapowiada się wrak, z którego w tym roku przy okazji przypadkowego odkrycia, podjęto fragmenty drewnianej konstrukcji kadłuba. Wiek zatopionego statku jest oceniany na 2500 lat – dodaje dr Karasiewicz-Szczypiorski.

Latem przyszłego roku planowana jest kolejna ekspedycja badawcza. Rozpoczną się wtedy regularne prace wykopaliskowe. W badaniach przeprowadzonych w tym roku uczestniczyli, oprócz archeologów z Instytutu Archeologii UW, również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

* Już po opublikowaniu tej depeszy za serwisem Nauka w Polsce otrzymałem e-mail z następującą informacją dotyczącą badań w Gruzji: „Polacy tam już kopali, najpierw Krukowski w 1916-1918 r. badał tamtejsze jaskinie, a jeszcze przed nim, w 1914 r. Leon Kozłowski ze Schmidtem z Tybingi”. Źródłem tych danych jest praca „Polaków badania na Kaukazie” w zbiorze „Przez pradzieje i wczesne średniowiecze”.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 2, średnia ocen: 2,50 na 6)
Loading...