Żółw z okrągłą skorupą

Po raz kolejny paleontolodzy natrafili w kolumbijskiej kopalni węgla na bardzo ciekawe skamieniałości sprzed kilkudziesięciu milionów lat.

Puentemys mushaisaensis wygrzewa się w słońcu. Rys. Liz Bradford

Cerrejón w Kolumbii to jedna z największych kopalni odkrywkowych węgla na świecie. W świecie nauki słynie jednak ze znalezisk wielkich tropikalnych gadów żyjących krótko po zagładzie dinozaurów, do której doszło 65 mln lat temu.

Najsłynniejszym dotąd odkryciem były kości największego znanego węża jaki kiedykolwiek żył na świecie. Osobniki gatunku nazwanego Titanoboa miały 13 metrów długości i ważyły ponad tonę. Inne interesujące odkrycie to szczątki żółwia Carbonemys cofrinii, który dorównywał wielkością samochodom małolitrażowym.

Najnowsze odkrycie, którego dokonali paleontolodzy z kilku amerykańskich uczelni i instytucji, to również żółw sprzed 60 mln lat. Znaleziony okaz, któremu dano gatunkową nazwę Puentemys mushaisaensis jest mniejszy niż Carbonemys cofrinii, ale wciąż należy do gigantów. Miał bowiem aż 151 cm długości.

Paleontolodzy wykopują wielką okrągłą skorupę Puentemys mushaisaensis. Fot. Edwin Cadena


Najbardziej zaskakującą cechą nowego żółwia jest to, że miał okrągłą skorupę. Jej wielkość badacze porównują do koła dużego samochodu. Naukowcy podejrzewają, że taki kształt mógł odstraszać drapieżniki i wspomagać regulowanie temperatury zwierzęcia. Okrągła skorupa była tak szeroka, że nawet największy znany wąż – wspomniany już Titanoboa – prawdopodobnie nie był w stanie połknąć żółwia. Jej duża powierzchnia ułatwiała natomiast zmiennocieplnemu zwierzęciu ogrzewanie się w promieniach Słońca.

Znalezisko zaprezentowano w Journal of Paleontology.

Cadena, E.A., Bloch, J.I., and Jaramillo, C.A. 2012. New Bothremydid turtle (Testudines, Pleurodira) from the Paleocene of Northeastern Colombia. Journal of Paleontology, 86(4):689-699

Komunikat prasowy

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...
Tags: ,