Symbol starożytnego Rzymu powstał dopiero w średniowieczu

W wielu podręcznikach historii jej zdjęcie zdobi strony poświęcone początkom starożytnego Rzymu. Wykonana z brązu rzeźba wilczycy miała być etruskim dziełem zaadaptowanym przez starożytnych Rzymian jako symbol zwierzęcia, które ocaliło i wykarmiło Romulusa i Remusa, założycieli miasta. Dotąd uważano, że to starożytne dzieło sztuki odnaleziono w Rzymie we wczesnym średniowieczu i uznawano je za jeden z najważniejszych symboli Rzymu.

Wilczyca Kapitolińska. Postaci Romulusa i Remusa dodano w renesansie

15 lat temu konserwująca zabytek Anna Maria Carruba zwróciła uwagę na to, że dość duża rzeźba wilczycy (1,14 m długości i 0,75 m wysokości) została odlana w jednym kawałku. Taką technikę stosowano w średniowieczu, podczas gdy w antyku większe brązowe rzeźby składano z oddzielnie odlewanych elementów. Jej opinię zignorowano jednak i Muzeum Kapitolińskie dalej datowało rzeźbę na VI-V w. p.n.e.

Sześć lat temu głośno o podejrzeniach konserwatorski zaczął mówić Adriano La Regina, profesor etruskologii z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. W końcu postanowiono przeprowadzić dokładne badania ikonicznego zabytku.

Kilka dni temu Muzeum Kapitolińskie przyznało oficjalnie na konferencji prasowej, że Anna Maria Carruba miała rację. – Nowe datowanie daje wyniki między 1021 a 1153 r. n.e. – powiedział Lucio Calcagnile z Uniwersytetu Salento w Lecce. Określał on metodą radiowęglową wiek organicznych pozostałości po procesie wytapiania rzeźby, które udało się przeprowadzić za pomocą spektrometru masowego.

Zdaniem specjalistów rzeźba jest prawdopodobnie średniowieczną kopią oryginalnego etruskiego dzieła, na co wskazuje styl w jaki przedstawiono wilczycę. Pierwszy zauważył to słynny XVIII-wieczny historyk sztuki Johann Joachim Winckelmann.

Na podstawie Discovery News i Corriere della Sera.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,53 na 6)
Loading...