Archeolodzy znów będą latać nad Małopolską

Już po raz trzeci grupa pasjonatów archeologii lotniczej będzie wykonywała zdjęcia lotnicze w rejonie woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Loty będą się odbywać od 29 czerwca do 2 lipca w promieniu 150 km od lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim. Są one jednym z elementów produkcji filmu „Czy leci z nami archeolog?”.

Celem akcji jest rozpoznanie nowych stanowisk archeologicznych, a także dokumentacja znanych już obiektów zarówno podziemnych, jak i posiadających własną formę terenową.

– Do tej pory udało nam się wykonać ponad 15 godzin lotów i tysiące zdjęć z zarejestrowanymi obiektami archeologicznymi – opowiada o efektach poprzednich edycji akcji Piotr Wroniecki. Zdjęcia i filmy można obejrzeć w galerii oraz w artykułach na stronie SKN Wod.o.lot.

Organizatorzy akcji ponownie oferują możliwość wykonania zdjęć lotniczych wybranego terenu w obrębie badanego obszaru (na ilustracji powyżej). Aby zgłosić propozycję należy:
– wybrać dokładnie miejsce, którego zdjęcia zgłaszający chce uzyskać,
– skonsultować możliwość sfotografowania danego miejsca z organizatorem (na adres piotr.wroniecki [at] gmail.com ),
– w razie pozytywnej odpowiedzi uiścić opłatę za dodatkową benzynę, potrzebną na ewentualne zboczenie z kursu.

Trasa przelotów będzie ostatecznie ustalona w ostatnim tygodniu czerwca. Do tej pory można przysyłać wszelkie sugestie i pomysły co do jej modyfikacji. Organizatorzy zapraszają również wszystkich zainteresowanych na płytę lotniska w Pobiedniku Wielkim (szczegółowe informacje po kontakcie mailowym piotr.wroniecki [at] gmail.com ).

Harmonogram:
– 28 czerwca: przybycie ekipy lotniczej do Pobienika Wielkiego
– 29 czerwca do 2 lipca: prospekcja lotnicza

Uczestnicy:
– Krzysztof Wieczorek – pilot i archeolog
– Szymon Wieczorek – pilot
– Stanisław Maksymowicz – operator kamery
– Piotr Wroniecki – archeolog

– Podczas poprzednich dwóch edycji pogoda niestety nas nie rozpieszczała. W 2010 szalała powódź, a w 2011 było tylko 10 stopni i ulewy. Mamy nadzieje, że słynne powiedzenie „do trzech razy sztuka” tym razem się sprawdzi – mówi Piotr Wroniecki. Dokładną relację z samej akcji będzie można przeczytać na stronie Archeolot.net oraz serwisach SKN “Wod.o.lot” i Archeowieściach.

Film „Czy leci z nami archeolog?” jest obecnie na etapie montażu. Pierwszy pokaz wersji roboczej miał miejsce w Muzeum Śląskim w Katowicach podczas Nocy Muzeów 2012. Kolejny prapremierowy pokaz odbędzie się podczas dni otwartych w Grodzisku Żmijowiska (oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu) 21 i 22 lipca, na który serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy akcji zachęcają również do wspieranie Szymona Wieczoreka (syna Krzysztofa), w jego walce w konkursie „Stypendium z Wyboru”. Przy pomyślnym wyniku głosowania otrzymane środki zostaną przeznaczone na wynajem samolotu i odkrywanie nowych stanowisk archeologicznych poprzez robienie zdjęć lotniczych. Wyniki tych poszukiwań też będą udostępnione na stronie Archeolot.net. Jeżeli chcecie wesprzeć projekt Szymona to możecie oddać głos na niego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...